Nexi XPay 7.4.0 - en to ro_RO translation catalogue (297 entries)

en:  configurations
ro_RO:  configuratii

en: "Find out more" link
ro_RO: Link „Aflați mai multe”.

en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
ro_RO: %1$s care se termină în %2$s (expiră %3$s/%4$s)

en: (for example, shipping and / or invoicing address, payment details). Nexi and the International Circuits use the additional data collected separately for the purpose of fraud prevention.
ro_RO: (de exemplu, adresa de livrare și/sau de facturare, detalii de plată). Nexi și Circuitele Internaționale utilizează datele suplimentare colectate separat în scopul prevenirii fraudei.

en: 1 to 99 installments, 1 for one shot payment. Before set up a configuration, make sure to check with your payment provider what is the maximum number accepted for your terminal.
ro_RO: 1 până la 99 de rate, 1 pentru o singură plată. Înainte de a configura o configurație, asigurați-vă că ați verificat cu furnizorul dvs. de plăți care este numărul maxim acceptat pentru terminalul dvs.

en: 3D Secure 2 Service
ro_RO: Serviciul 3D Secure 2

en: <i>(Note: If you don't have an Apple Developer account, you'll be able to create one during this process.)</i>
ro_RO: <i>(Notă: Dacă nu aveți un cont de dezvoltator Apple, veți putea crea unul în timpul acestui proces.)</i>

en: A POST notification by the Nexi servers is sent to the following address, containing information on the outcome of the payment.
ro_RO: O notificare POST de către serverele Nexi este trimisă la următoarea adresă, care conține informații despre rezultatul plății.

en: Access the test area at the link <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> and go to Simple Payment/OneClick->Back office access data->Alternative payments->Apple Pay, then in the Apple Pay S2S Management section upload one of the generated certificates.
ro_RO: Accesați zona de testare la linkul <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> și mergeți la Plată simplă/OneClick-&gt;Date acces back office-&gt;Plăți alternative-&gt;Apple Pay, apoi în secțiunea Gestionare Apple Pay S2S încărcați unul dintre certificatele generate.

en: Accounting operations
ro_RO: Operațiuni contabile

en: Activate the PagoDIL payment method within the store.
ro_RO: Activați metoda de plată PagoDIL în cadrul magazinului.

en: Add amount and installments for each row. The installments limit is 99
ro_RO: Adăugați suma și ratele pentru fiecare rând. Limita de rate este de 99

en: Add Money
ro_RO: Adăugați bani

en: Add rule
ro_RO: Adăugați o regulă

en: After registration, generate the required certificates. These will need to be uploaded both to the plugin configuration and to the back office, as indicated in the following steps.
ro_RO: După înregistrare, generați certificatele necesare. Acestea vor trebui încărcate atât în configurația pluginului, cât și în back office, așa cum este indicat în pașii următori.

en: Alias and MAC Key
ro_RO: Alias și cheie MAC

en: All categories
ro_RO: Toate categoriile

en: Amount
ro_RO: Cantitate

en: Amount:
ro_RO: Cantitate:

en: Amount: %s installments of %s€
ro_RO: Sumă: %s rate de %s€

en: API Key
ro_RO: Cheia API

en: APIKey
ro_RO: APKey

en: APMs do not have a custom configuration.
ro_RO: APM-urile nu au o configurație personalizată.

en: Apple Pay configuration
ro_RO: Configurarea Apple Pay

en: Apple Pay instructions
ro_RO: Instrucțiuni Apple Pay

en: Attention, the order for which you are making payment contains recurring payments, payment data will be stored securely by Nexi.
ro_RO: Atentie, comanda pentru care efectuati plata contine plati recurente, datele de plata vor fi stocate in siguranta de catre Nexi.

en: Black
ro_RO: Negru

en: Book
ro_RO: Carte

en: Border Color
ro_RO: Culoarea chenarului

en: Build with embedded checkout
ro_RO: Construiți cu finalizare a comenzii încorporată

en: Button
ro_RO: Buton

en: Button color
ro_RO: Culoarea butonului

en: Button style
ro_RO: Stilul butonului

en: Button type
ro_RO: Tipul butonului

en: Buy
ro_RO: Cumpăra

en: Buy now and pay a little by little with PagoDIL
ro_RO: Cumpărați acum și plătiți puțin câte puțin cu PagoDIL

en: By activating this option it is established that the terms and conditions that you submit to your customers, with particular reference to the privacy policy, are foreseen to include the acquisition and processing of additional data provided by the
ro_RO: Prin activarea acestei opțiuni se stabilește că termenii și condițiile pe care le transmiteți clienților dumneavoastră, cu referire în special la politica de confidențialitate, sunt prevăzute să includă achiziția și prelucrarea datelor suplimentare furnizate de către

en: By using this configurator you can change the look and feel of your module
ro_RO: Folosind acest configurator, puteți schimba aspectul modulului dvs

en: CA root certificate
ro_RO: Certificat rădăcină CA

en: Can't connect!
ro_RO: Nu se poate conecta!

en: Capture
ro_RO: Capta

en: Capture method
ro_RO: Metoda de captare

en: Capture of transaction %s successful
ro_RO: Capturarea tranzacției %s cu succes

en: Capture successful
ro_RO: Captură cu succes

en: Card detail
ro_RO: Detaliu card

en: Card Number
ro_RO: Numărul de card

en: Card pan:
ro_RO: Pan pentru carduri:

en: Cardholder
ro_RO: Deținătorul cardului

en: Categories
ro_RO: Categorii

en: Check Out
ro_RO: Verifică

en: Checkout
ro_RO: Verifică

en: Choose the number of installments
ro_RO: Alegeți numărul de rate

en: Choose the type of credentials you have available for XPay
ro_RO: Alegeți tipul de acreditări pe care le aveți la dispoziție pentru XPay

en: Cofidis product code (Optional)
ro_RO: Cod produs Cofidis (Opțional)

en: Continue
ro_RO: Continua

en: Contract number:
ro_RO: Numar contract:

en: Contribute
ro_RO: Contribui

en: CURL exec error: %s
ro_RO: Eroare de execuție CURL: %s

en: Customer not found.
ro_RO: Clientul nu a fost găsit.

en: Czech Kurun
ro_RO: Ceh Kurun

en: Date
ro_RO: Data

en: Date:
ro_RO: Data:

en: Default
ro_RO: Implicit

en: Deferred
ro_RO: Amânat

en: Delete
ro_RO: Şterge

en: Do you confirm to capture
ro_RO: Confirmați pentru a captura

en: Do you want to pay convenient installments without interest with PagoDIL by Cofidis? Reach the minimum amount of %s€ in the cart
ro_RO: Doriți să plătiți rate convenabile fără dobândă cu PagoDIL by Cofidis? Atingeți suma minimă de %s€ din coș

en: Dollars
ro_RO: dolari

en: Domain Registration
ro_RO: Înregistrare domeniu

en: Donate
ro_RO: Dona

en: Easily pay with your Apple Pay wallet
ro_RO: Plătiți cu ușurință cu portofelul Apple Pay

en: Easily pay with your Google Pay wallet
ro_RO: Plătiți cu ușurință cu portofelul dvs. Google Pay

en: Enable 3D Secure 2 service
ro_RO: Activați serviciul 3D Secure 2

en: Enable APM: The payment method is already enabled on public test terminals (<a href='https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key'>https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key</a>)
ro_RO: Activați APM: Metoda de plată este deja activată pe terminalele publice de testare ( <a href='https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key'>https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key</a> )

en: Enable APM: Verify that the alternative payment method (APM) is enabled on the terminal by accessing <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> -> Simple/OneClick Payment -> Back office access data -> Alternative payments -> Google Pay
ro_RO: Activați APM: Verificați dacă metoda de plată alternativă (APM) este activată pe terminal accesând <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> -&gt; Plată simplă/cu un clic -&gt; Date de acces back office -&gt; Plăți alternative -&gt; Google Pay

en: Enable APM: Verify that the alternative payment method (APM) is enabled on the terminal by accessing the portal <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> in the XPay Back office -> Alternative Payments -> Google Pay section
ro_RO: Activați APM: Verificați dacă metoda de plată alternativă (APM) este activată pe terminal accesând portalul <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> în secțiunea XPay Back office -&gt; Plăți alternative -&gt; Google Pay

en: Enable APM: Verify that the alternative payment method (APM) is enabled on the terminal by accessing the portal <a href='https://business.nexi.it/'>https://business.nexi.it/</a> -> Services -> Ecommerce solutions -> XPay Web - Login -> Configurations -> Alternative payments -> Google Pay
ro_RO: Activare APM: Verificați dacă metoda de plată alternativă (APM) este activată pe terminal accesând portalul <a href='https://business.nexi.it/'>https://business.nexi.it/</a> -&gt; Servicii -&gt; Soluții de comerț electronic -&gt; XPay Web - Autentificare -&gt; Configurații -&gt; Plăți alternative -&gt; Google Pay

en: Enable Nexi XPay for Multicurrency payments
ro_RO: Activați Nexi XPay pentru plăți în mai multe monede

en: Enable Nexi XPay for OneClick payment
ro_RO: Activați Nexi XPay pentru plata OneClick

en: Enable Nexi XPay for OneClick payment. Make sure that this option is also enabled on your terminal configuration.
ro_RO: Activați Nexi XPay pentru plata OneClick. Asigurați-vă că această opțiune este activată și în configurația terminalului dvs.

en: Enable Nexi XPay for subscription's payment
ro_RO: Activați Nexi XPay pentru plata abonamentului

en: Enable Nexi XPay payment plugin.
ro_RO: Activați pluginul de plată Nexi XPay.

en: Enable Nexi XPay plugin in testing mode.
ro_RO: Activați pluginul Nexi XPay în modul de testare.

en: Enable PagoDIL
ro_RO: Activați PagoDIL

en: Enable the PagoDIL widget on products that can be paid in installments. The widget shows information relating to the installment payments made available on the product.
ro_RO: Activați widgetul PagoDIL pentru produsele care pot fi plătite în rate. Widgetul afișează informații referitoare la plățile în rate puse la dispoziție pe produs.

en: Enable the sending of the fields for the 3D Secure 2 service
ro_RO: Activați trimiterea câmpurilor pentru serviciul 3D Secure 2

en: Enable this option to make the payment methods available for different currencies. If your shop only supports a currency other than the euro, please enable the feature. To have the complete list of the supported currencies, please visit the developer Portal. Make sure that this option is also enabled on your terminal configuration.
ro_RO: Activează această opțiune pentru a face metodele de plată disponibile pentru diferite valute. Dacă magazinul tău acceptă doar o altă monedă decât euro, te rugăm să activezi funcția. Pentru a avea lista completă a valutelor acceptate, te rugăm să vizitezi Portalul dezvoltatorului. Asigură-te că această opțiune este activată și în configurația terminalului tău.

en: Enable this option to use installment payments via XPay. This functionality is only available to merchants with Greek VAT Number. Before enabling this functionality, make sure it is available on your terminal with your payment provider.
ro_RO: Activați această opțiune pentru a utiliza plățile în rate prin XPay. Această funcționalitate este disponibilă numai pentru comercianții cu număr de TVA grecesc. Înainte de a activa această funcționalitate, asigurați-vă că este disponibilă pe terminal la furnizorul dvs. de plată.

en: Enable/Disable
ro_RO: Activați/Dezactivați

en: Enable/Disable Installment Payments
ro_RO: Activați/dezactivați plățile în rate

en: Enable/Disable Multicurrency
ro_RO: Activați/dezactivați mai multe monede

en: Enable/Disable OneClick
ro_RO: Activați/dezactivați OneClick

en: Enable/Disable Recurring
ro_RO: Activați/Dezactivați recurența

en: Enable/Disable TEST Mode
ro_RO: Activați/dezactivați modul TEST

en: Enabling the payment method in the Nexi back office
ro_RO: Activarea metodei de plată în back office-ul Nexi

en: Error Border Color
ro_RO: Eroare culoarea chenarului

en: Error during payment proccess
ro_RO: Eroare în timpul procesului de plată

en: Error in the calculation of the return MAC parameter
ro_RO: Eroare la calculul parametrului MAC de retur

en: Error while checking credentials.
ro_RO: Eroare la verificarea acreditărilor.

en: Euros
ro_RO: euro

en: Expiry date:
ro_RO: Data de expirare:

en: Finally, register your domain following the official Apple instructions: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web</a>
ro_RO: În cele din urmă, înregistrează-ți domeniul urmând instrucțiunile oficiale Apple: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web</a>

en: Font family
ro_RO: Familia de fonturi

en: Font size
ro_RO: Dimensiunea fontului

en: Font style
ro_RO: Stilul fontului

en: Font style in the CC Form
ro_RO: Stilul fontului în formularul CC

en: Font variant
ro_RO: Varianta de font

en: Font variant in the CC Form
ro_RO: Varianta de font în formularul CC

en: For a correct behavior of the module, check in the configuration section of the Nexi back-office that the transaction cancellation in the event of a failed notification is set.
ro_RO: Pentru un comportament corect al modulului, verificați în secțiunea de configurare a back-office-ului Nexi dacă anularea tranzacției în cazul unei notificări eșuate este setată.

en: For selected categories
ro_RO: Pentru categoriile selectate

en: Generated from the Back Office XPay. Follow the directions in the developer portal for the correct generation process.
ro_RO: Generat din Back Office XPay. Urmați instrucțiunile din portalul pentru dezvoltatori pentru procesul de generare corect.

en: Generating certificates
ro_RO: Generarea certificatelor

en: Given to Merchant by Nexi.
ro_RO: Dată negustorului de către Nexi.

en: Go to <a href='https://developer.apple.com/account/resources/identifiers/list/merchant'>Apple Developer - Merchant IDs</a> to register as a merchant in your Apple Developer account.
ro_RO: Accesați <a href='https://developer.apple.com/account/resources/identifiers/list/merchant'>Apple Developer - Trader IDs</a> pentru a vă înregistra ca și comerciant în contul dvs. Apple Developer.

en: Google gateway merchant Id
ro_RO: ID-ul comerciantului Google Gateway

en: Google merchant Id
ro_RO: ID-ul comerciantului Google

en: Google merchant name
ro_RO: Numele comerciantului Google

en: Google Pay configuration
ro_RO: Configurarea Google Pay

en: Google Pay instructions
ro_RO: Instrucțiuni Google Pay

en: Group
ro_RO: Grup

en: Hosted Payment Page with redirect
ro_RO: Pagină de plată găzduită cu redirecționare

en: If you have more than one Cofidis product code, enter the code that will be used by the plugin for payment via PagoDIL.
ro_RO: Dacă aveți mai multe coduri de produs Cofidis, introduceți codul care va fi folosit de plugin pentru plata prin PagoDIL.

en: Immediate
ro_RO: Imediat

en: Incorrect or missing data
ro_RO: Date incorecte sau lipsă

en: Installment products
ro_RO: Produse în rate

en: Installments
ro_RO: Rate

en: Installments:
ro_RO: Rate:

en: Instructions for setting up Apple Pay in a production environment
ro_RO: Instrucțiuni pentru configurarea Apple Pay într-un mediu de producție

en: Instructions for setting up Apple Pay in a test environment
ro_RO: Instrucțiuni pentru configurarea Apple Pay într-un mediu de testare

en: Instructions for setting up Google Pay in a production environment
ro_RO: Instrucțiuni pentru configurarea Google Pay într-un mediu de producție

en: Instructions for setting up Google Pay in a test environment
ro_RO: Instrucțiuni pentru configurarea Google Pay într-un mediu de testare

en: Invalid amount.
ro_RO: Sumă nevalidă.

en: Invalid API Key. Check and try again.
ro_RO: Cheie API nevalidă. Verificați și încercați din nou.

en: Invalid credentials. Check and try again.
ro_RO: Acreditări nevalide. Verificați și încercați din nou.

en: Invalid refund amount.
ro_RO: Sumă de rambursare nevalidă.

en: It was not possible to process the payment, check that the shipping address set is correct.
ro_RO: Nu a fost posibilă procesarea plății, verificați dacă adresa de expediere setată este corectă.

en: JSON error
ro_RO: Eroare JSON

en: Key MAC
ro_RO: Tasta MAC

en: Letter spacing
ro_RO: Spațiere între litere

en: Log in to the <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> portal and go to XPay Back office -> Alternative payments -> Apple Pay, then in the Apple Pay S2S Management section upload one of the generated certificates.
ro_RO: Conectați-vă la portalul <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> și accesați XPay Back office -&gt; Plăți alternative -&gt; Apple Pay, apoi în secțiunea Apple Pay S2S Management încărcați unul dintre certificatele generate.

en: Logo type
ro_RO: Tip logo

en: Mac verification failed
ro_RO: Verificarea Mac a eșuat

en: Maximum cart value
ro_RO: Valoarea maximă a coșului

en: Maximum cart value (in Euro) for which it will be possible to proceed through installment payments with PagoDIL. This value corresponds to the amount set in the XPay back office.
ro_RO: Valoarea maximă a coșului (în Euro) pentru care se va putea proceda prin plăți în rate cu PagoDIL. Această valoare corespunde sumei stabilite în back office-ul XPay.

en: Maximum installments
ro_RO: Rate maxime

en: Maximum number of installments depending on the total order amount
ro_RO: Număr maxim de rate în funcție de valoarea totală a comenzii

en: Maximum number of installments regardless of the total order amount
ro_RO: Număr maxim de rate, indiferent de valoarea totală a comenzii

en: Maximum number of products in the cart for which it will be possible to proceed through installment payments with PagoDIL.
ro_RO: Număr maxim de produse din coș pentru care se va putea proceda prin plăți în rate cu PagoDIL.

en: Merchant identifier
ro_RO: Identificator comerciant

en: Merchant identifier certificate
ro_RO: Certificat de identificare a comerciantului

en: Merchant identifier certificate key
ro_RO: Cheia certificatului de identificare a comerciantului

en: Merchant label
ro_RO: Etichetă comerciant

en: Minimum cart value
ro_RO: Valoarea minimă a coșului

en: Minimum cart value (in Euro) for which it will be possible to proceed through installment payments with PagoDIL. This value corresponds to the amount set in the XPay back office.
ro_RO: Valoarea minimă a coșului (în Euro) pentru care se va putea proceda prin plăți în rate cu PagoDIL. Această valoare corespunde sumei stabilite în back office-ul XPay.

en: Missing codTrans
ro_RO: Lipsește codTrans

en: MM/YY
ro_RO: LL/AA

en: Name:
ro_RO: Nume:

en: Nationality:
ro_RO: Naţionalitate:

en: New accounting operation
ro_RO: Noua operatiune contabila

en: New payment methods can only be added during checkout
ro_RO: Noile metode de plată pot fi adăugate numai în timpul plății

en: New payment methods can only be added during checkout.
ro_RO: Noile metode de plată pot fi adăugate numai în timpul plății.

en: Nexi payment details
ro_RO: Detalii de plată Nexi

en: Nexi XPay logo
ro_RO: Sigla Nexi Pay

en: Nexi XPay payment and card tokenization successful
ro_RO: Plata Nexi XPay și tokenizarea cardului a reușit

en: Nexi XPay payment successful
ro_RO: Plata Nexi XPay a reușit

en: Nexi XPay payment with tokenized card successful
ro_RO: Plata Nexi XPay cu card tokenizat reușită

en: Nexi: pending payment
ro_RO: Nexi: în așteptarea plății

en: Nexi: pending payment (%s) | Nexi: pending payment (%s)
ro_RO[0]: Nexi: plată în așteptare (%s)
ro_RO[1]: Nexi: plată în așteptare (%s)

en: NPG orderId not found for order:
ro_RO: NPG orderId nu a fost găsit pentru comandă:

en: Number of installments
ro_RO: Numărul de rate

en: Number of installments displayed within the widget. It is possible to select only one value (e.g. or 5 interest-free installments).
ro_RO: Numărul de rate afișate în widget. Este posibil să selectați o singură valoare (de exemplu, 5 rate fără dobândă).

en: Number of installments made available for payment via PagoDIL. The rates displayed correspond to the values set in the XPay back office.
ro_RO: Numărul de rate puse la dispoziție pentru plată prin PagoDIL. Tarifele afișate corespund valorilor stabilite în back office-ul XPay.

en: Number of products in the cart (Optional)
ro_RO: Numărul de produse din coș (Opțional)

en: Once Apple Pay is enabled on the terminal, upload the other certificates in the plugin configuration section, following the instructions in the official documentation: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay</a>
ro_RO: După ce Apple Pay este activat pe terminal, încărcați celelalte certificate în secțiunea de configurare a pluginului, urmând instrucțiunile din documentația oficială: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay</a>

en: One time solution
ro_RO: O singură soluție

en: Order
ro_RO: Comanda

en: Order ID:
ro_RO: ID comandă:

en: Order not found.
ro_RO: Comanda nu a fost găsită.

en: PagoDIL by Cofidis
ro_RO: PagoDIL de Cofidis

en: PagoDIL institutional logo
ro_RO: Sigla instituțională PagoDIL

en: Pay
ro_RO: Plată

en: Pay directly from your bank account with Giropay
ro_RO: Plătește direct din contul tău bancar cu Giropay

en: Pay directly from your bank account with iDEAL
ro_RO: Plătește direct din contul tău bancar cu iDEAL

en: Pay easily with Bancontact
ro_RO: Plătiți ușor cu Bancontact

en: Pay easily with your Amazon account
ro_RO: Plătește ușor cu contul tău Amazon

en: Pay easily with your Satispay account
ro_RO: Plătiți ușor cu contul dvs. Satispay

en: Pay in 3 installments with Klarna interest-free
ro_RO: Plătește în 3 rate cu Klarna fără dobândă

en: Pay in 3 installments with PayPal
ro_RO: Plătește în 3 rate cu PayPal

en: Pay in 3 or 4 installments by credit, debit or Postepay card with Oney
ro_RO: Plătiți în 3 sau 4 rate cu cardul de credit, debit sau Postepay cu Oney

en: Pay in installments with HeyLight
ro_RO: Plătiți în rate cu HeyLight

en: Pay in one tap with your Skrill wallet
ro_RO: Plătiți dintr-o singură apăsare cu portofelul Skrill

en: Pay quickly and easily with your AliPay wallet
ro_RO: Plătiți rapid și ușor cu portofelul AliPay

en: Pay quickly and easily with your Skrill wallet
ro_RO: Plătiți rapid și ușor cu portofelul Skrill

en: Pay quickly and easily with your WeChat Pay wallet
ro_RO: Plătiți rapid și ușor cu portofelul dvs. WeChat Pay

en: Pay securely by bank transfer with MyBank
ro_RO: Plătiți în siguranță prin transfer bancar cu MyBank

en: Pay securely by credit, debit and prepaid card. Powered by Nexi.
ro_RO: Plătiți în siguranță cu cardul de credit, debit și preplătit. Produs de Nexi.

en: Pay securely with IRIS
ro_RO: Plătește în siguranță cu IRIS

en: Pay securely with POLi
ro_RO: Plătește în siguranță cu POLi

en: Pay securely with your PayPal account
ro_RO: Plătiți în siguranță cu contul dvs. PayPal

en: Pay via BANCOMAT Pay just by entering your phone number
ro_RO: Plătiți prin BANCOMAT Plătiți doar introducând numărul dvs. de telefon

en: Payment canceled
ro_RO: Plată anulată

en: Payment canceled:
ro_RO: Plata anulata:

en: Payment cards
ro_RO: Carduri de plată

en: Payment denied, please retry the transaction using the same card.
ro_RO: Plata a fost refuzată, vă rugăm să reîncercați tranzacția folosind același card.

en: Payment error
ro_RO: Eroare de plată

en: Payment error, please try again
ro_RO: Eroare de plată, vă rugăm să încercați din nou

en: Payment has been cancelled.
ro_RO: Plata a fost anulată.

note: Description of the plugin
en: Payment plugin for payment cards and alternative methods. Powered by Nexi.
ro_RO: Plugin de plată pentru carduri de plată și metode alternative. Produs de Nexi.

en: Placeholder Color
ro_RO: Substituent Culoare

en: Plain
ro_RO: Simplu

en: Please refer to Dev Portal to get access to the Sandbox
ro_RO: Vă rugăm să consultați Dev Portal pentru a obține acces la Sandbox

en: Please register at
ro_RO: Vă rugăm să vă înregistrați la

en: Please use
ro_RO: Vă rugăm să utilizați

en: Preview
ro_RO: Previzualizare

en: Real time payment directly from your bank account with EPS
ro_RO: Plată în timp real direct din contul dvs. bancar cu EPS

en: Recurring Alias
ro_RO: Alias recurent

en: Recurring key MAC
ro_RO: Cheie recurentă MAC

en: Redirect
ro_RO: Redirecţiona

en: Redirect or button
ro_RO: Redirecționare sau buton

en: Register your domain: Go to the Google Pay Business Console (<a href='https://pay.google.com/business/console/home'>https://pay.google.com/business/console/home</a>) and register your domain (Google Pay API -> Integrate with your website). Google must approve it before you can proceed. <i>(Note: If you don't have a Google Merchant account, you'll be able to create one during this process.)</i>
ro_RO: Înregistrați-vă domeniul: Accesați Google Pay Business Console ( <a href='https://pay.google.com/business/console/home'>https://pay.google.com/business/console/home</a> ) și înregistrați-vă domeniul (Google Pay API -&gt; Integrare cu site-ul web). Google trebuie să îl aprobe înainte de a putea continua. <i>(Notă: Dacă nu aveți un cont Google Merchant, veți putea crea unul în timpul acestui proces.)</i>

en: Registering as an Apple Merchant
ro_RO: Înregistrarea ca comerciant Apple

en: Reload
ro_RO: Reîncărcare

en: Remember the payment option.
ro_RO: Amintiți-vă de opțiunea de plată.

en: Rent
ro_RO: Chirie

en: Response KO
ro_RO: Răspuns KO

en: Result
ro_RO: Rezultat

en: Retrieve merchant data: For the test environment, dummy data can be used to populate the Google Merchant Name (e.g. Test Merchant) and Google Merchant ID (e.g. 1234567890123456) parameters.
ro_RO: Preluarea datelor comerciantului: Pentru mediul de testare, se pot utiliza date fictive pentru a completa parametrii Nume comerciant Google (de exemplu, comerciant de testare) și ID comerciant Google (de exemplu, 1234567890123456).

en: Retrieve merchant data: Once your domain is approved, retrieve the following data from the Google Pay console:
ro_RO: Preluarea datelor comerciantului: După ce domeniul dvs. este aprobat, recuperați următoarele date din consola Google Pay:

en: Retrieving parameters
ro_RO: Recuperarea parametrilor

en: Secure payment directly from your bank account with PayU
ro_RO: Plata securizată direct din contul dvs. bancar cu PayU

en: Secure payment directly from your bank account with Przelewy24
ro_RO: Plată securizată direct din contul tău bancar cu Przelewy24

en: Secure payment directly from your home banking with Blik
ro_RO: Plata securizata direct de la home banking cu Blik

en: Secure payment directly from your home banking with Multibanco
ro_RO: Plata securizata direct de la home banking cu Multibanco

en: Select "Alias and MAC Key" option if you received the credentials of the production environment in the Welcome Mail received from Nexi during the activation of the service
ro_RO: Selectați opțiunea „Alias și cheie MAC” dacă ați primit acreditările mediului de producție în e-mailul de bun venit primit de la Nexi în timpul activării serviciului

en: Select "APIKey" option if you use the API Key as the credential of the production environment generated from the Back Office XPay. Follow the directions in the developer portal for the correct generation process.
ro_RO: Selectați opțiunea „APIKey” dacă utilizați cheia API ca autentificare pentru mediul de producție generat din Back Office XPay. Urmați instrucțiunile din portalul pentru dezvoltatori pentru procesul de generare corect.

en: Select "Build with embedded checkout" if you want to use "XPay Build" integration type where the payment form is on checkout.
ro_RO: Selectați „Construiți cu finalizare a comenzii încorporată” dacă doriți să utilizați tipul de integrare „XPay Build” în care formularul de plată este prezent la finalizarea comenzii.

en: Select "Hosted Payment Page with redirect" if you want to use "Hosted Payment Page" integration type where the customer is redirected to XPay external checkout page.
ro_RO: Selectați „Pagină de plată găzduită cu redirecționare” dacă doriți să utilizați tipul de integrare „Pagină de plată găzduită” în care clientul este redirecționat către pagina externă de finalizare a comenzii XPay.

en: select Tax Code Field
ro_RO: selectați Câmpul Cod fiscal

en: Select the categories on which you want to enable payment via PagoDIL.
ro_RO: Selectați categoriile pentru care doriți să activați plata prin PagoDIL.

en: Select the field of your shop that corresponds to the tax code, it will be used by the plugin during the payment phase with PagoDIl: in this way the customer will not have to enter this data manually on the PagoDIL payment page.
ro_RO: Selectați câmpul magazinului dvs. care corespunde codului fiscal, acesta va fi folosit de plugin în timpul fazei de plată cu PagoDIl: în acest fel clientul nu va trebui să introducă aceste date manual pe pagina de plată PagoDIL.

en: Select the PagoDIL logo displayed in the widget.
ro_RO: Selectați sigla PagoDIL afișată în widget.

en: Set the Gateway Merchant ID: Set this parameter to a randomly generated UUID v4 string
ro_RO: Setați ID-ul comerciantului Gateway: Setați acest parametru la un șir UUID v4 generat aleatoriu

en: Set Up
ro_RO: Înființat

en: Set up your Gateway Merchant ID: Your Google Gateway Merchant ID is the numeric part of your alias.
ro_RO: Configurați ID-ul comerciantului Gateway: ID-ul comerciantului Google Gateway este partea numerică a aliasului.

en: Setting up installment products:<br>- For selected categories: select the categories of products of the store that you want to set as payable in installments from the drop-down list below.<br>- All categories: all the products in the store will be configured as payable in installments.
ro_RO: Configurarea produselor în rate:<br>- Pentru categoriile selectate: selectați categoriile de produse ale magazinului pe care doriți să le setați ca plătibile în rate din lista derulantă de mai jos.<br>- Toate categoriile: toate produsele din magazinul va fi configurat ca plătibil în rate.

en: Shipping
ro_RO: Transport

en: Show widget
ro_RO: Afișați widget-ul

en: Simply pay by bank transfer directly from your home banking with PagoinConto
ro_RO: Pur și simplu plătiți prin transfer bancar direct de la domiciliul dvs. bancar cu PagoinConto

en: Simply pay by bank transfer directly from your home banking with PayByBank
ro_RO: Pur și simplu plătiți prin transfer bancar direct de la domiciliul dvs. bancar cu PayByBank

en: Status:
ro_RO: Stare:

en: Style configuration
ro_RO: Configurare stil

en: Subscribe
ro_RO: Abonează-te

en: Subscription configuration
ro_RO: Configurarea abonamentului

en: Support
ro_RO: Sprijin

en: Tax code
ro_RO: Cod fiscal

en: Text Color
ro_RO: Culoare text

en: Text color in input field
ro_RO: Culoarea textului în câmpul de introducere

en: Text color of placeholder
ro_RO: Culoarea textului substituentului

en: Thank you for shopping with us. However, the transaction has been declined.
ro_RO: Vă mulțumim pentru cumpărături cu noi. Cu toate acestea, tranzacția a fost refuzată.

en: The 3D Secure 2 protocol adopted by the main international circuits (Visa, MasterCard, American Express), introduces new authentication methods, able to improve and speed up the cardholder's purchase experience.
ro_RO: Protocolul 3D Secure 2 adoptat de principalele circuite internaționale (Visa, MasterCard, American Express), introduce noi metode de autentificare, capabile să îmbunătățească și să accelereze experiența de cumpărare a deținătorului cardului.

en: The font family in the CC Form
ro_RO: Familia de fonturi din formularul CC

en: The Merchant ID and Merchant Name parameters are available in the merchant management section within your Apple Developer account.
ro_RO: Parametrii ID comerciant și Nume comerciant sunt disponibili în secțiunea de gestionare a comercianților din contul dvs. de dezvoltator Apple.

en: The notification is essential for the functioning of the plugin, it is therefore necessary that it is not blocked or filtered by the site infrastructure.
ro_RO: Notificarea este esențială pentru funcționarea pluginului, de aceea este necesar ca acesta să nu fie blocat sau filtrat de infrastructura site-ului.

en: The PagoDIL widget has an information icon pointing to a predefined web address. It is possible to change the information section by entering a new address in the form.
ro_RO: Widgetul PagoDIL are o pictogramă de informații care indică o adresă web predefinită. Este posibil să schimbați secțiunea de informații introducând o nouă adresă în formular.

en: The size of the font in the CC Form in pixel
ro_RO: Dimensiunea fontului din formularul CC în pixeli

en: The space between letters in pixel
ro_RO: Spațiul dintre litere în pixeli

en: The transaction has been declined, please retry.
ro_RO: Tranzacția a fost refuzată, vă rugăm să reîncercați.

en: There was an error
ro_RO: A apărut o eroare

en: This field identifies the collection method the merchant wishes to apply to the individual transaction. If set to:<br />-C (immediate), the transaction, if authorized, is also collected without further intervention by the operator and regardless of the default profile set on the terminal.<br />-D (deferred), meaning the field is left blank, the transaction, if authorized, is handled according to the terminal profile.
ro_RO: Acest câmp identifică metoda de colectare pe care comerciantul dorește să o aplice tranzacției individuale. Dacă este setat la:<br /> -C (imediat), tranzacția, dacă este autorizată, este, de asemenea, colectată fără intervenție ulterioară din partea operatorului și indiferent de profilul implicit setat pe terminal.<br /> -D (amânat), adică câmpul este lăsat necompletat, tranzacția, dacă este autorizată, este gestionată conform profilului terminalului.

en: Tip
ro_RO: Sfat

en: To enable Google Pay, follow these steps:
ro_RO: Pentru a activa Google Pay, urmați acești pași:

en: to get the test credentials.
ro_RO: pentru a obține acreditările de testare.

en: To properly set up Apple Pay, follow these steps:
ro_RO: Pentru a configura corect Apple Pay, urmați acești pași:

en: Top Up
ro_RO: Încărcare

en: Transaction code:
ro_RO: Cod tranzacție:

en: Transaction detail
ro_RO: Detaliu tranzacție

en: Type of integration
ro_RO: Tipul de integrare

en: Type of operation
ro_RO: Tipul operațiunii

en: Unable to capture order %s. Order does not have XPay capture reference.
ro_RO: Nu se poate captura comanda %s. Comanda nu are referință de captură XPay.

en: Unable to complete capture operation.
ro_RO: Nu se poate finaliza operațiunea de capturare.

en: Unable to complete refund operation.
ro_RO: Nu se poate finaliza operațiunea de rambursare.

en: Unable to finalize the payment.
ro_RO: Nu se poate finaliza plata.

en: Unable to initialize the payment.
ro_RO: Nu se poate inițializa plata.

en: Unable to perform the recurring payment.
ro_RO: Nu se poate efectua plata recurentă.

en: Unable to retrive customer related info.
ro_RO: Nu se pot recupera informațiile despre clienți.

en: Unable to retrive order related info.
ro_RO: Nu se pot recupera informațiile legate de comandă.

en: Up to an amount of
ro_RO: Până la o sumă de

en: Uploading certificates to the plugin
ro_RO: Încărcarea certificatelor în plugin

en: Warning, the PHP extension bcmath is not enabled. The amounts calculated by the plugin may be incorrect; please enable it to ensure correct calculations.
ro_RO: Atenție, extensia PHP bcmath nu este activată. Sumele calculate de plugin pot fi incorecte; vă rugăm să-l activați pentru a asigura calcule corecte.

en: When form has error
ro_RO: Când formularul are eroare

en: When form is empty or correct
ro_RO: Când forma este goală sau corectă

en: White
ro_RO: Alb

en: White with outline
ro_RO: Alb cu contur

en: With PagoDIL by Cofidis, the merchant allows you to defer the payment in convenient installments without costs or interest.
ro_RO: Cu PagoDIL by Cofidis, comerciantul vă permite să amânați plata în rate convenabile fără costuri sau dobânzi.

en: XPay Build session expired
ro_RO: Sesiunea XPay Build a expirat

en: XPay payment details
ro_RO: Detalii de plată XPay

en: Zloty
ro_RO: Zloti
