Nexi XPay 7.4.0 - en to pl_PL translation catalogue (299 entries)

en:  configurations
pl_PL: konfiguracje

en: "Find out more" link
pl_PL: Link „Dowiedz się więcej”

en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
pl_PL: %1$s kończący się na %2$s (wygasa %3$s/%4$s)

en: (for example, shipping and / or invoicing address, payment details). Nexi and the International Circuits use the additional data collected separately for the purpose of fraud prevention.
pl_PL: (na przykład adres wysyłki i/lub fakturowania, dane dotyczące płatności). Nexi i International Circuits wykorzystują dodatkowe dane zebrane oddzielnie w celu zapobiegania oszustwom.

en: 1 to 99 installments, 1 for one shot payment. Before set up a configuration, make sure to check with your payment provider what is the maximum number accepted for your terminal.
pl_PL: Od 1 do 99 rat, 1 za jednorazową płatność. Przed skonfigurowaniem konfiguracji upewnij się, że sprawdziłeś u swojego dostawcy płatności, jaka jest maksymalna liczba akceptowana dla Twojego terminala.

en: 3D Secure 2 Service
pl_PL: Usługa 3D Secure 2

en: <i>(Note: If you don't have an Apple Developer account, you'll be able to create one during this process.)</i>
pl_PL: <i>(Uwaga: jeśli nie masz konta Apple Developer, będziesz mógł je utworzyć w trakcie tego procesu.)</i>

en: A POST notification by the Nexi servers is sent to the following address, containing information on the outcome of the payment.
pl_PL: Serwery Nexi wysyłają na poniższy adres powiadomienie POST zawierające informacje o wyniku płatności.

en: Access the test area at the link <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> and go to Simple Payment/OneClick->Back office access data->Alternative payments->Apple Pay, then in the Apple Pay S2S Management section upload one of the generated certificates.
pl_PL: Uzyskaj dostęp do obszaru testowego pod linkiem <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> i przejdź do zakładki Proste płatności/OneClick-&gt;Dane dostępu do zaplecza-&gt;Alternatywne płatności-&gt;Apple Pay, a następnie w sekcji Zarządzanie Apple Pay S2S prześlij jeden z wygenerowanych certyfikatów.

en: Accounting operations
pl_PL: Operacje księgowe

en: Activate the PagoDIL payment method within the store.
pl_PL: Aktywuj metodę płatności PagoDIL w sklepie.

en: Add amount and installments for each row. The installments limit is 99
pl_PL: Dodaj kwotę i raty dla każdego wiersza. Limit rat wynosi 99

en: Add Money
pl_PL: Dodaj pieniądze

en: Add rule
pl_PL: Dodaj regułę

en: After registration, generate the required certificates. These will need to be uploaded both to the plugin configuration and to the back office, as indicated in the following steps.
pl_PL: Po rejestracji wygeneruj wymagane certyfikaty. Należy je przesłać zarówno do konfiguracji wtyczki, jak i do zaplecza, zgodnie z poniższymi krokami.

en: Alias and MAC Key
pl_PL: Alias i klucz MAC

en: All categories
pl_PL: Wszystkie kategorie

en: Amount
pl_PL: Kwota

en: Amount:
pl_PL: Kwota:

en: Amount: %s installments of %s€
pl_PL: Kwota: %s rat po %s€

en: API Key
pl_PL: Klucz API

en: APIKey
pl_PL: Klucz API

en: APMs do not have a custom configuration.
pl_PL: APM-y nie posiadają niestandardowej konfiguracji.

en: Apple Pay configuration
pl_PL: Konfiguracja Apple Pay

en: Apple Pay instructions
pl_PL: Instrukcje dotyczące Apple Pay

en: Attention, the order for which you are making payment contains recurring payments, payment data will be stored securely by Nexi.
pl_PL: Uwaga, zamówienie, za które dokonujesz płatności, zawiera płatności cykliczne, dane dotyczące płatności będą bezpiecznie przechowywane przez Nexi.

en: Black
pl_PL: Czarny

en: Book
pl_PL: Książka

en: Border Color
pl_PL: Kolor obramowania

en: Build with embedded checkout
pl_PL: Zbuduj z osadzoną kasą

en: Button
pl_PL: Przycisk

en: Button color
pl_PL: Kolor przycisku

en: Button style
pl_PL: Styl przycisku

en: Button type
pl_PL: Typ przycisku

en: Buy
pl_PL: Kupić

en: Buy now and pay a little by little with PagoDIL
pl_PL: Kup teraz i płać stopniowo dzięki PagoDIL

en: By activating this option it is established that the terms and conditions that you submit to your customers, with particular reference to the privacy policy, are foreseen to include the acquisition and processing of additional data provided by the
pl_PL: Aktywując tę opcję ustala się, że warunki, które przekazujesz swoim klientom, ze szczególnym uwzględnieniem polityki prywatności, mają obejmować gromadzenie i przetwarzanie dodatkowych danych dostarczonych przez

en: By using this configurator you can change the look and feel of your module
pl_PL: Za pomocą tego konfiguratora możesz zmienić wygląd swojego modułu

en: CA root certificate
pl_PL: Certyfikat główny CA

en: Can't connect!
pl_PL: Nie można się połączyć!

en: Capture
pl_PL: Schwytać

en: Capture method
pl_PL: Metoda przechwytywania

en: Capture of transaction %s successful
pl_PL: Przechwycenie transakcji %s powiodło się

en: Capture successful
pl_PL: Uchwyć pomyślnie

en: Card detail
pl_PL: Szczegóły karty

en: Card Number
pl_PL: Numer karty

en: Card pan:
pl_PL: Patelnia na karty:

en: Card:
pl_PL: Karta:

en: Cardholder
pl_PL: Posiadacz karty

en: Categories
pl_PL: Kategorie

en: Check Out
pl_PL: Wymeldować się

en: Checkout
pl_PL: Wymeldować się

en: Choose the number of installments
pl_PL: Wybierz liczbę rat

en: Choose the type of credentials you have available for XPay
pl_PL: Wybierz typ danych uwierzytelniających, które masz dostępne dla XPay

en: Cofidis product code (Optional)
pl_PL: Kod produktu Cofidis (opcjonalnie)

en: Continue
pl_PL: Kontynuować

en: Contract number:
pl_PL: Numer umowy:

en: Contribute
pl_PL: Brać w czymś udział

en: CURL exec error: %s
pl_PL: Błąd wykonania CURL: %s

en: Customer not found.
pl_PL: Klient nie został znaleziony.

en: Czech Kurun
pl_PL: Czeski Kurun

en: Date
pl_PL: Data

en: Date:
pl_PL: Data:

en: Default
pl_PL: Domyślny

en: Deferred
pl_PL: Odroczony

en: Delete
pl_PL: Usuwać

en: Do you confirm to capture
pl_PL: Czy potwierdzasz przechwycenie?

en: Do you want to pay convenient installments without interest with PagoDIL by Cofidis? Reach the minimum amount of %s€ in the cart
pl_PL: Czy chcesz płacić wygodne raty bez odsetek z PagoDIL by Cofidis? Osiągnij minimalną kwotę %s€ w koszyku

en: Dollars
pl_PL: Dolary

en: Domain Registration
pl_PL: Rejestracja domeny

en: Donate
pl_PL: Podarować

en: Easily pay with your Apple Pay wallet
pl_PL: Łatwe płacenie za pomocą portfela Apple Pay

en: Easily pay with your Google Pay wallet
pl_PL: Łatwe płacenie za pomocą portfela Google Pay

en: Enable 3D Secure 2 service
pl_PL: Włącz usługę 3D Secure 2

en: Enable APM: The payment method is already enabled on public test terminals (<a href='https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key'>https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key</a>)
pl_PL: Włącz APM: Ta metoda płatności jest już włączona na publicznych terminalach testowych ( <a href='https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key'>https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key</a> )

en: Enable APM: Verify that the alternative payment method (APM) is enabled on the terminal by accessing <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> -> Simple/OneClick Payment -> Back office access data -> Alternative payments -> Google Pay
pl_PL: Włącz APM: Sprawdź, czy alternatywna metoda płatności (APM) jest włączona na terminalu, uzyskując dostęp <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>do https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> -&gt; Prosta/Jednokrotna płatność -&gt; Dane dostępu do zaplecza -&gt; Płatności alternatywne -&gt; Google Pay

en: Enable APM: Verify that the alternative payment method (APM) is enabled on the terminal by accessing the portal <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> in the XPay Back office -> Alternative Payments -> Google Pay section
pl_PL: Włącz APM: Sprawdź, czy alternatywna metoda płatności (APM) jest włączona na terminalu, uzyskując dostęp do portalu <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> w XPay Back Office -&gt; Płatności alternatywne -&gt; sekcja Google Pay

en: Enable APM: Verify that the alternative payment method (APM) is enabled on the terminal by accessing the portal <a href='https://business.nexi.it/'>https://business.nexi.it/</a> -> Services -> Ecommerce solutions -> XPay Web - Login -> Configurations -> Alternative payments -> Google Pay
pl_PL: Włącz APM: Sprawdź, czy alternatywna metoda płatności (APM) jest włączona na terminalu, uzyskując dostęp do portalu <a href='https://business.nexi.it/'>https://business.nexi.it/</a> -&gt; Usługi -&gt; Rozwiązania e-commerce -&gt; XPay Web - Logowanie -&gt; Konfiguracje -&gt; Płatności alternatywne -&gt; Google Pay

en: Enable Nexi XPay for Multicurrency payments
pl_PL: Włącz Nexi XPay dla płatności wielowalutowych

en: Enable Nexi XPay for OneClick payment
pl_PL: Włącz Nexi XPay dla płatności OneClick

en: Enable Nexi XPay for OneClick payment. Make sure that this option is also enabled on your terminal configuration.
pl_PL: Włącz Nexi XPay dla płatności OneClick. Upewnij się, że ta opcja jest również włączona w konfiguracji terminala.

en: Enable Nexi XPay for subscription's payment
pl_PL: Włącz Nexi XPay do płatności za subskrypcję

en: Enable Nexi XPay payment plugin.
pl_PL: Włącz wtyczkę płatniczą Nexi XPay.

en: Enable Nexi XPay plugin in testing mode.
pl_PL: Włącz wtyczkę Nexi XPay w trybie testowym.

en: Enable PagoDIL
pl_PL: Włącz PagoDIL

en: Enable the PagoDIL widget on products that can be paid in installments. The widget shows information relating to the installment payments made available on the product.
pl_PL: Włącz widżet PagoDIL w produktach, które można płacić ratalnie. Widget pokazuje informacje dotyczące płatności ratalnych udostępnionych dla produktu.

en: Enable the sending of the fields for the 3D Secure 2 service
pl_PL: Włącz wysyłanie pól dla usługi 3D Secure 2

en: Enable this option to make the payment methods available for different currencies. If your shop only supports a currency other than the euro, please enable the feature. To have the complete list of the supported currencies, please visit the developer Portal. Make sure that this option is also enabled on your terminal configuration.
pl_PL: Włącz tę opcję, aby udostępnić metody płatności dla różnych walut. Jeśli Twój sklep obsługuje tylko walutę inną niż euro, włącz tę funkcję. Aby uzyskać pełną listę obsługiwanych walut, odwiedź Portal dewelopera. Upewnij się, że ta opcja jest również włączona w konfiguracji Twojego terminala.

en: Enable this option to use installment payments via XPay. This functionality is only available to merchants with Greek VAT Number. Before enabling this functionality, make sure it is available on your terminal with your payment provider.
pl_PL: Włącz tę opcję, aby korzystać z płatności ratalnych za pośrednictwem XPay. Ta funkcjonalność jest dostępna tylko dla sprzedawców z greckim numerem VAT. Przed włączeniem tej funkcjonalności upewnij się, że jest ona dostępna na Twoim terminalu u Twojego dostawcy płatności.

en: Enable/Disable
pl_PL: Włącz/Wyłącz

en: Enable/Disable Installment Payments
pl_PL: Włącz/wyłącz płatności ratalne

en: Enable/Disable Multicurrency
pl_PL: Włącz/wyłącz obsługę wielu walut

en: Enable/Disable OneClick
pl_PL: Włącz/wyłącz OneClick

en: Enable/Disable Recurring
pl_PL: Włącz/wyłącz powtarzanie

en: Enable/Disable TEST Mode
pl_PL: Włącz/wyłącz tryb TEST

en: Enabling the payment method in the Nexi back office
pl_PL: Włączanie metody płatności w zapleczu Nexi

en: Error Border Color
pl_PL: Błąd koloru obramowania

en: Error during payment proccess
pl_PL: Wystąpił błąd podczas procesu płatności

en: Error in the calculation of the return MAC parameter
pl_PL: Błąd w obliczeniu parametru zwrotnego MAC

en: Error while checking credentials.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas sprawdzania uprawnień.

en: Euros
pl_PL: Euro

en: Expiry date:
pl_PL: Data ważności:

en: Finally, register your domain following the official Apple instructions: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web</a>
pl_PL: Na koniec zarejestruj swoją domenę, postępując zgodnie z oficjalnymi instrukcjami Apple: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web</a>

en: Font family
pl_PL: Rodzina czcionek

en: Font size
pl_PL: Rozmiar czcionki

en: Font style
pl_PL: Styl czcionki

en: Font style in the CC Form
pl_PL: Styl czcionki w formularzu CC

en: Font variant
pl_PL: Wariant czcionki

en: Font variant in the CC Form
pl_PL: Wariant czcionki w formularzu CC

en: For a correct behavior of the module, check in the configuration section of the Nexi back-office that the transaction cancellation in the event of a failed notification is set.
pl_PL: Aby moduł działał prawidłowo, należy sprawdzić w sekcji konfiguracji zaplecza Nexi, czy ustawiono opcję anulowania transakcji w przypadku nieudanego powiadomienia.

en: For selected categories
pl_PL: Dla wybranych kategorii

en: Generated from the Back Office XPay. Follow the directions in the developer portal for the correct generation process.
pl_PL: Wygenerowano z Back Office XPay. Postępuj zgodnie ze wskazówkami w portalu dewelopera, aby uzyskać prawidłowy proces generowania.

en: Generating certificates
pl_PL: Generowanie certyfikatów

en: Given to Merchant by Nexi.
pl_PL: Podarowany Kupcowi przez Nexi.

en: Go to <a href='https://developer.apple.com/account/resources/identifiers/list/merchant'>Apple Developer - Merchant IDs</a> to register as a merchant in your Apple Developer account.
pl_PL: Przejdź do <a href='https://developer.apple.com/account/resources/identifiers/list/merchant'>sekcji Apple Developer - Identyfikatory sprzedawców</a> , aby zarejestrować się jako sprzedawca na koncie Apple Developer.

en: Google gateway merchant Id
pl_PL: Identyfikator sprzedawcy bramy Google

en: Google merchant Id
pl_PL: Identyfikator sprzedawcy Google

en: Google merchant name
pl_PL: Nazwa sprzedawcy Google

en: Google Pay configuration
pl_PL: Konfiguracja Google Pay

en: Google Pay instructions
pl_PL: Instrukcje Google Pay

en: Group
pl_PL: Grupa

en: Hosted Payment Page with redirect
pl_PL: Strona płatności hostowana z przekierowaniem

en: If you have more than one Cofidis product code, enter the code that will be used by the plugin for payment via PagoDIL.
pl_PL: Jeśli posiadasz więcej niż jeden kod produktu Cofidis, wprowadź kod, który zostanie wykorzystany przez wtyczkę do płatności za pośrednictwem PagoDIL.

en: Immediate
pl_PL: Natychmiastowy

en: Incorrect or missing data
pl_PL: Nieprawidłowe lub brakujące dane

en: Installment products
pl_PL: Produkty ratalne

en: Installments
pl_PL: Raty

en: Installments:
pl_PL: Raty:

en: Instructions for setting up Apple Pay in a production environment
pl_PL: Instrukcje dotyczące konfigurowania Apple Pay w środowisku produkcyjnym

en: Instructions for setting up Apple Pay in a test environment
pl_PL: Instrukcje dotyczące konfiguracji Apple Pay w środowisku testowym

en: Instructions for setting up Google Pay in a production environment
pl_PL: Instrukcje dotyczące konfiguracji Google Pay w środowisku produkcyjnym

en: Instructions for setting up Google Pay in a test environment
pl_PL: Instrukcje dotyczące konfiguracji Google Pay w środowisku testowym

en: Invalid amount.
pl_PL: Nieprawidłowa kwota.

en: Invalid API Key. Check and try again.
pl_PL: Nieprawidłowy klucz API. Sprawdź i spróbuj ponownie.

en: Invalid credentials. Check and try again.
pl_PL: Nieprawidłowe dane uwierzytelniające. Sprawdź i spróbuj ponownie.

en: Invalid refund amount.
pl_PL: Nieprawidłowa kwota zwrotu.

en: It was not possible to process the payment, check that the shipping address set is correct.
pl_PL: Nie udało się zrealizować płatności. Sprawdź czy podany adres wysyłki jest poprawny.

en: JSON error
pl_PL: Błąd JSON

en: Key MAC
pl_PL: Klucz MAC

en: Letter spacing
pl_PL: Odstępy między literami

en: Log in to the <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> portal and go to XPay Back office -> Alternative payments -> Apple Pay, then in the Apple Pay S2S Management section upload one of the generated certificates.
pl_PL: Zaloguj się do portalu <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> i przejdź do XPay Back office -&gt; Płatności alternatywne -&gt; Apple Pay, a następnie w sekcji Apple Pay S2S Management prześlij jeden z wygenerowanych certyfikatów.

en: Logo type
pl_PL: Typ logo

en: Mac verification failed
pl_PL: Weryfikacja Mac nie powiodła się

en: Mail:
pl_PL: Poczta:

en: Maximum cart value
pl_PL: Maksymalna wartość koszyka

en: Maximum cart value (in Euro) for which it will be possible to proceed through installment payments with PagoDIL. This value corresponds to the amount set in the XPay back office.
pl_PL: Maksymalna wartość koszyka (w euro), dla której możliwe będzie przejście do płatności ratalnych za pomocą PagoDIL. Wartość ta odpowiada kwocie ustawionej w back office XPay.

en: Maximum installments
pl_PL: Maksymalne raty

en: Maximum number of installments depending on the total order amount
pl_PL: Maksymalna liczba rat uzależniona od całkowitej kwoty zamówienia

en: Maximum number of installments regardless of the total order amount
pl_PL: Maksymalna liczba rat bez względu na całkowitą kwotę zamówienia

en: Maximum number of products in the cart for which it will be possible to proceed through installment payments with PagoDIL.
pl_PL: Maksymalna liczba produktów w koszyku, dla której będzie można dokonać płatności ratalnej za pomocą PagoDIL.

en: Merchant identifier
pl_PL: Identyfikator sprzedawcy

en: Merchant identifier certificate
pl_PL: Certyfikat identyfikacyjny sprzedawcy

en: Merchant identifier certificate key
pl_PL: Klucz certyfikatu identyfikatora sprzedawcy

en: Merchant label
pl_PL: Etykieta handlowa

en: Minimum cart value
pl_PL: Minimalna wartość koszyka

en: Minimum cart value (in Euro) for which it will be possible to proceed through installment payments with PagoDIL. This value corresponds to the amount set in the XPay back office.
pl_PL: Minimalna wartość koszyka (w euro), dla której możliwe będzie przejście do płatności ratalnych za pomocą PagoDIL. Wartość ta odpowiada kwocie ustawionej w back office XPay.

en: Missing codTrans
pl_PL: Brakuje codTrans

en: MM/YY
pl_PL: MM/RR

en: Name:
pl_PL: Nazwa:

en: Nationality:
pl_PL: Narodowość:

en: New accounting operation
pl_PL: Nowa operacja księgowa

en: New payment methods can only be added during checkout
pl_PL: Nowe metody płatności można dodawać wyłącznie podczas realizacji transakcji

en: New payment methods can only be added during checkout.
pl_PL: Nowe metody płatności można dodawać wyłącznie podczas realizacji transakcji.

en: Nexi payment details
pl_PL: Szczegóły płatności Nexi

en: Nexi XPay payment and card tokenization successful
pl_PL: Płatność Nexi XPay i tokenizacja kart zakończyły się sukcesem

en: Nexi XPay payment successful
pl_PL: Płatność Nexi XPay powiodła się

en: Nexi XPay payment with tokenized card successful
pl_PL: Płatność Nexi XPay kartą tokenizowaną powiodła się

en: Nexi: pending payment
pl_PL: Nexi: oczekująca płatność

en: Nexi: pending payment (%s) | Nexi: pending payment (%s)
pl_PL[0]: Nexi: oczekująca płatność (%s)
pl_PL[1]: Nexi: oczekująca płatność (%s)

en: NPG orderId not found for order:
pl_PL: Nie znaleziono orderId NPG dla zamówienia:

en: Number of installments
pl_PL: Liczba rat

en: Number of installments displayed within the widget. It is possible to select only one value (e.g. or 5 interest-free installments).
pl_PL: Liczba rat wyświetlanych w widżecie. Można wybrać tylko jedną wartość (np. lub 5 rat bez odsetek).

en: Number of installments made available for payment via PagoDIL. The rates displayed correspond to the values set in the XPay back office.
pl_PL: Liczba rat dostępnych do zapłaty za pośrednictwem PagoDIL. Wyświetlane stawki odpowiadają wartościom ustawionym w zapleczu XPay.

en: Number of products in the cart (Optional)
pl_PL: Liczba produktów w koszyku (opcjonalnie)

en: Once Apple Pay is enabled on the terminal, upload the other certificates in the plugin configuration section, following the instructions in the official documentation: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay</a>
pl_PL: Po włączeniu Apple Pay na terminalu prześlij pozostałe certyfikaty w sekcji konfiguracji wtyczki, postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w oficjalnej dokumentacji: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay</a>

en: One time solution
pl_PL: Rozwiązanie jednorazowe

en: Order
pl_PL: Zamówienie

en: Order ID:
pl_PL: Numer zamówienia:

en: Order not found.
pl_PL: Nie znaleziono zamówienia.

en: PagoDIL by Cofidis
pl_PL: PagoDIL firmy Cofidis

en: PagoDIL institutional logo
pl_PL: Logo instytucjonalne PagoDIL

en: Pay
pl_PL: Płacić

en: Pay directly from your bank account with Giropay
pl_PL: Zapłać bezpośrednio ze swojego konta bankowego za pomocą Giropay

en: Pay directly from your bank account with iDEAL
pl_PL: Płać bezpośrednio ze swojego konta bankowego za pomocą iDEAL

en: Pay easily with Bancontact
pl_PL: Płać łatwo za pomocą Bancontact

en: Pay easily with your Amazon account
pl_PL: Płać łatwo za pomocą swojego konta Amazon

en: Pay easily with your Satispay account
pl_PL: Płać łatwo za pomocą swojego konta Satispay

en: Pay in 3 installments with Klarna interest-free
pl_PL: Zapłać w 3 ratach za pomocą Klarna bez odsetek

en: Pay in 3 installments with PayPal
pl_PL: Zapłać w 3 ratach za pomocą PayPal

en: Pay in 3 or 4 installments by credit, debit or Postepay card with Oney
pl_PL: Zapłać w 3 lub 4 ratach kartą kredytową, debetową lub Postepay za pomocą Oney

en: Pay in installments with HeyLight
pl_PL: Płać w ratach z HeyLight

en: Pay in one tap with your Skrill wallet
pl_PL: Zapłać jednym dotknięciem za pomocą portfela Skrill

en: Pay quickly and easily with your AliPay wallet
pl_PL: Płać szybko i łatwo za pomocą portfela AliPay

en: Pay quickly and easily with your Skrill wallet
pl_PL: Płać szybko i łatwo za pomocą portfela Skrill

en: Pay quickly and easily with your WeChat Pay wallet
pl_PL: Płać szybko i łatwo za pomocą portfela WeChat Pay

en: Pay securely by bank transfer with MyBank
pl_PL: Płać bezpiecznie przelewem bankowym za pomocą MyBank

en: Pay securely by credit, debit and prepaid card. Powered by Nexi.
pl_PL: Płać bezpiecznie kartą kredytową, debetową i przedpłaconą. Obsługiwane przez Nexi.

en: Pay securely with IRIS
pl_PL: Płać bezpiecznie za pomocą IRIS

en: Pay securely with POLi
pl_PL: Płać bezpiecznie z POLi

en: Pay securely with your PayPal account
pl_PL: Płać bezpiecznie za pomocą swojego konta PayPal

en: Pay via BANCOMAT Pay just by entering your phone number
pl_PL: Zapłać za pośrednictwem BANCOMAT Zapłać, podając po prostu swój numer telefonu

en: Payment canceled
pl_PL: Płatność anulowana

en: Payment canceled:
pl_PL: Płatność anulowana:

en: Payment cards
pl_PL: Karty płatnicze

en: Payment denied, please retry the transaction using the same card.
pl_PL: Płatność odrzucona. Spróbuj ponownie dokonać transakcji przy użyciu tej samej karty.

en: Payment error
pl_PL: Błąd płatności

en: Payment error, please try again
pl_PL: Błąd płatności, spróbuj ponownie

en: Payment has been cancelled.
pl_PL: Płatność została anulowana.

note: Description of the plugin
en: Payment plugin for payment cards and alternative methods. Powered by Nexi.
pl_PL: Wtyczka płatności dla kart płatniczych i alternatywnych metod. Obsługiwana przez Nexi.

en: Placeholder Color
pl_PL: Kolor zastępczy

en: Plain
pl_PL: Zwykły

en: Please refer to Dev Portal to get access to the Sandbox
pl_PL: Aby uzyskać dostęp do Sandboxa, zapoznaj się z Portalem Deweloperskim

en: Please register at
pl_PL: Proszę zarejestrować się pod adresem

en: Please use
pl_PL: Proszę użyć

en: Preview
pl_PL: Zapowiedź

en: Real time payment directly from your bank account with EPS
pl_PL: Płatność w czasie rzeczywistym bezpośrednio z Twojego konta bankowego dzięki EPS

en: Recurring Alias
pl_PL: Powtarzający się alias

en: Recurring key MAC
pl_PL: Powtarzający się klucz MAC

en: Redirect
pl_PL: Przeadresować

en: Redirect or button
pl_PL: Przekierowanie lub przycisk

en: Register your domain: Go to the Google Pay Business Console (<a href='https://pay.google.com/business/console/home'>https://pay.google.com/business/console/home</a>) and register your domain (Google Pay API -> Integrate with your website). Google must approve it before you can proceed. <i>(Note: If you don't have a Google Merchant account, you'll be able to create one during this process.)</i>
pl_PL: Zarejestruj swoją domenę: Przejdź do Konsoli Google Pay Business ( <a href='https://pay.google.com/business/console/home'>https://pay.google.com/business/console/home</a> ) i zarejestruj swoją domenę (Google Pay API -&gt; Zintegruj ze swoją witryną). Google musi ją zatwierdzić, zanim będziesz mógł kontynuować. <i>(Uwaga: jeśli nie masz konta Google Merchant, będziesz mógł je utworzyć podczas tego procesu).</i>

en: Registering as an Apple Merchant
pl_PL: Rejestracja jako sprzedawca produktów Apple

en: Reload
pl_PL: Przeładować

en: Remember the payment option.
pl_PL: Zapamiętaj opcję płatności.

en: Rent
pl_PL: Wynajem

en: Response KO
pl_PL: Odpowiedź KO

en: Result
pl_PL: Wynik

en: Retrieve merchant data: For the test environment, dummy data can be used to populate the Google Merchant Name (e.g. Test Merchant) and Google Merchant ID (e.g. 1234567890123456) parameters.
pl_PL: Pobieranie danych sprzedawcy: W środowisku testowym do wypełnienia parametrów Nazwa sprzedawcy Google (np. Sprzedawca testowy) i Identyfikator sprzedawcy Google (np. 1234567890123456) można użyć danych fikcyjnych.

en: Retrieve merchant data: Once your domain is approved, retrieve the following data from the Google Pay console:
pl_PL: Pobierz dane sprzedawcy: Po zatwierdzeniu domeny pobierz następujące dane z konsoli Google Pay:

en: Retrieving parameters
pl_PL: Pobieranie parametrów

en: Secure payment directly from your bank account with PayU
pl_PL: Bezpieczna płatność bezpośrednio z Twojego konta bankowego za pomocą PayU

en: Secure payment directly from your bank account with Przelewy24
pl_PL: Bezpieczna płatność bezpośrednio z Twojego konta bankowego za pomocą Przelewy24

en: Secure payment directly from your home banking with Blik
pl_PL: Bezpieczna płatność bezpośrednio z bankowości domowej dzięki Blik

en: Secure payment directly from your home banking with Multibanco
pl_PL: Bezpieczna płatność bezpośrednio z Twojego konta bankowego w domu dzięki Multibanco

en: Select "Alias and MAC Key" option if you received the credentials of the production environment in the Welcome Mail received from Nexi during the activation of the service
pl_PL: Wybierz opcję „Alias i klucz MAC”, jeśli dane uwierzytelniające środowiska produkcyjnego otrzymałeś w wiadomości powitalnej od Nexi podczas aktywacji usługi

en: Select "APIKey" option if you use the API Key as the credential of the production environment generated from the Back Office XPay. Follow the directions in the developer portal for the correct generation process.
pl_PL: Wybierz opcję „APIKey”, jeśli używasz klucza API jako poświadczenia środowiska produkcyjnego wygenerowanego z Back Office XPay. Postępuj zgodnie ze wskazówkami w portalu deweloperskim, aby uzyskać prawidłowy proces generowania.

en: Select "Build with embedded checkout" if you want to use "XPay Build" integration type where the payment form is on checkout.
pl_PL: Wybierz opcję „Buduj z osadzoną płatnością”, jeśli chcesz użyć typu integracji „Buduj XPay”, w którym formularz płatności znajduje się podczas realizacji płatności.

en: Select "Hosted Payment Page with redirect" if you want to use "Hosted Payment Page" integration type where the customer is redirected to XPay external checkout page.
pl_PL: Wybierz opcję „Hostowana strona płatności z przekierowaniem”, jeśli chcesz użyć typu integracji „Hostowana strona płatności”, w którym klient jest przekierowywany na zewnętrzną stronę płatności XPay.

en: select Tax Code Field
pl_PL: wybierz pole Kod podatkowy

en: Select the categories on which you want to enable payment via PagoDIL.
pl_PL: Wybierz kategorie, w których chcesz włączyć płatności za pośrednictwem PagoDIL.

en: Select the field of your shop that corresponds to the tax code, it will be used by the plugin during the payment phase with PagoDIl: in this way the customer will not have to enter this data manually on the PagoDIL payment page.
pl_PL: Wybierz pole swojego sklepu odpowiadające kodowi podatkowemu. Będzie on używany przez wtyczkę podczas fazy płatności w PagoDIL: dzięki temu klient nie będzie musiał ręcznie wprowadzać tych danych na stronie płatności PagoDIL.

en: Select the PagoDIL logo displayed in the widget.
pl_PL: Wybierz logo PagoDIL wyświetlane w widżecie.

en: Set the Gateway Merchant ID: Set this parameter to a randomly generated UUID v4 string
pl_PL: Ustaw identyfikator sprzedawcy Gateway: Ustaw ten parametr na losowo wygenerowany ciąg UUID v4

en: Set Up
pl_PL: Organizować coś

en: Set up your Gateway Merchant ID: Your Google Gateway Merchant ID is the numeric part of your alias.
pl_PL: Skonfiguruj swój identyfikator sprzedawcy Gateway: Twój identyfikator sprzedawcy Google Gateway to numeryczna część Twojego aliasu.

en: Setting up installment products:<br>- For selected categories: select the categories of products of the store that you want to set as payable in installments from the drop-down list below.<br>- All categories: all the products in the store will be configured as payable in installments.
pl_PL: Konfigurowanie produktów ratalnych:<br>- Dla wybranych kategorii: wybierz kategorie produktów w sklepie, które chcesz ustawić jako produkty z możliwością płatności ratalnej, z poniższej listy rozwijanej.<br>- Wszystkie kategorie: wszystkie produkty w sklepie zostaną skonfigurowane jako produkty z możliwością płatności ratalnej.

en: Shipping
pl_PL: Wysyłka

en: Show widget
pl_PL: Pokaż widżet

en: Simply pay by bank transfer directly from your home banking with PagoinConto
pl_PL: Zapłać po prostu przelewem bankowym bezpośrednio ze swojego konta domowego za pomocą PagoinConto

en: Simply pay by bank transfer directly from your home banking with PayByBank
pl_PL: Zapłać po prostu przelewem bankowym bezpośrednio ze swojego konta domowego za pomocą PayByBank

en: Status:
pl_PL: Stan:

en: Style configuration
pl_PL: Konfiguracja stylu

en: Subscribe
pl_PL: Subskrybować

en: Subscription configuration
pl_PL: Konfiguracja subskrypcji

en: Support
pl_PL: Wsparcie

en: Tax code
pl_PL: Kod podatkowy

en: Text Color
pl_PL: Kolor tekstu

en: Text color in input field
pl_PL: Kolor tekstu w polu wprowadzania danych

en: Text color of placeholder
pl_PL: Kolor tekstu symbolu zastępczego

en: Thank you for shopping with us. However, the transaction has been declined.
pl_PL: Dziękujemy za zakupy u nas. Jednak transakcja została odrzucona.

en: The 3D Secure 2 protocol adopted by the main international circuits (Visa, MasterCard, American Express), introduces new authentication methods, able to improve and speed up the cardholder's purchase experience.
pl_PL: Protokół 3D Secure 2 przyjęty przez główne międzynarodowe systemy płatności (Visa, MasterCard, American Express) wprowadza nowe metody uwierzytelniania, które mogą usprawnić i przyspieszyć proces zakupów dla posiadacza karty.

en: The font family in the CC Form
pl_PL: Rodzina czcionek w formularzu CC

en: The Merchant ID and Merchant Name parameters are available in the merchant management section within your Apple Developer account.
pl_PL: Parametry identyfikatora sprzedawcy i nazwy sprzedawcy są dostępne w sekcji zarządzania sprzedawcami na koncie Apple Developer.

en: The notification is essential for the functioning of the plugin, it is therefore necessary that it is not blocked or filtered by the site infrastructure.
pl_PL: Powiadomienie jest niezbędne do działania wtyczki, dlatego konieczne jest, aby nie było blokowane lub filtrowane przez infrastrukturę witryny.

en: The PagoDIL widget has an information icon pointing to a predefined web address. It is possible to change the information section by entering a new address in the form.
pl_PL: Widżet PagoDIL ma ikonę informacyjną wskazującą na wstępnie zdefiniowany adres internetowy. Sekcję informacyjną można zmienić, wprowadzając nowy adres w formularzu.

en: The size of the font in the CC Form in pixel
pl_PL: Rozmiar czcionki w formularzu CC w pikselach

en: The space between letters in pixel
pl_PL: Odstęp między literami w pikselach

en: The transaction has been declined, please retry.
pl_PL: Transakcja została odrzucona. Spróbuj ponownie.

en: There was an error
pl_PL: Wystąpił błąd

en: This field identifies the collection method the merchant wishes to apply to the individual transaction. If set to:<br />-C (immediate), the transaction, if authorized, is also collected without further intervention by the operator and regardless of the default profile set on the terminal.<br />-D (deferred), meaning the field is left blank, the transaction, if authorized, is handled according to the terminal profile.
pl_PL: To pole identyfikuje metodę pobierania opłat, którą sprzedawca chce zastosować do konkretnej transakcji. Jeśli ustawione na:<br /> -C (natychmiastowa), transakcja, jeśli autoryzowana, jest również pobierana bez dalszej interwencji operatora i niezależnie od profilu domyślnego ustawionego w terminalu.<br /> -D (odroczone), oznacza, że pole pozostanie puste, transakcja, jeśli autoryzowana, zostanie obsłużona zgodnie z profilem terminala.

en: Tip
pl_PL: Wskazówka

en: To enable Google Pay, follow these steps:
pl_PL: Aby włączyć usługę Google Pay, wykonaj następujące kroki:

en: to get the test credentials.
pl_PL: aby otrzymać uprawnienia testowe.

en: To properly set up Apple Pay, follow these steps:
pl_PL: Aby poprawnie skonfigurować Apple Pay, wykonaj następujące kroki:

en: Top Up
pl_PL: Uzupełniać

en: Transaction code:
pl_PL: Kod transakcji:

en: Transaction detail
pl_PL: Szczegóły transakcji

en: Type of integration
pl_PL: Rodzaj integracji

en: Type of operation
pl_PL: Rodzaj operacji

en: Unable to capture order %s. Order does not have XPay capture reference.
pl_PL: Nie można przechwycić zamówienia %s. Zamówienie nie ma odniesienia do przechwytywania XPay.

en: Unable to complete capture operation.
pl_PL: Nie można ukończyć operacji przechwytywania.

en: Unable to complete refund operation.
pl_PL: Nie można dokończyć operacji zwrotu pieniędzy.

en: Unable to finalize the payment.
pl_PL: Nie można sfinalizować płatności.

en: Unable to initialize the payment.
pl_PL: Nie można zainicjować płatności.

en: Unable to perform the recurring payment.
pl_PL: Nie można wykonać płatności cyklicznej.

en: Unable to retrive customer related info.
pl_PL: Nie można pobrać informacji dotyczących klienta.

en: Unable to retrive order related info.
pl_PL: Nie można pobrać informacji dotyczących zamówienia.

en: Up to an amount of
pl_PL: Do kwoty

en: Uploading certificates to the plugin
pl_PL: Przesyłanie certyfikatów do wtyczki

en: Warning, the PHP extension bcmath is not enabled. The amounts calculated by the plugin may be incorrect; please enable it to ensure correct calculations.
pl_PL: Ostrzeżenie, rozszerzenie PHP bcmath nie jest włączone. Kwoty obliczone przez wtyczkę mogą być nieprawidłowe; włącz ją, aby zapewnić prawidłowe obliczenia.

en: When form has error
pl_PL: Gdy formularz zawiera błąd

en: When form is empty or correct
pl_PL: Gdy formularz jest pusty lub poprawny

en: White
pl_PL: Biały

en: White with outline
pl_PL: Biały z konturem

en: Widget PagoDIL
pl_PL: Widżet PagoDIL

en: With PagoDIL by Cofidis, the merchant allows you to defer the payment in convenient installments without costs or interest.
pl_PL: Dzięki usłudze PagoDIL by Cofidis sprzedawca umożliwia Ci odroczenie płatności w wygodnych ratach bez kosztów i odsetek.

en: XPay Build session expired
pl_PL: Sesja kompilacji XPay wygasła

en: XPay payment details
pl_PL: Szczegóły płatności XPay

en: Zloty
pl_PL: Złoty
