Nexi XPay 5.2.0 - en to it_IT translation catalogue (289 entries)

en:  configurations
it_IT:  configurazioni

en: "Find out more" link
it_IT: Link "Scopri di più"

en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
it_IT: %1$s che finisce con %2$s (scadenza %3$s/%4$s)

en: (for example, shipping and / or invoicing address, payment details). Nexi and the International Circuits use the additional data collected separately for the purpose of fraud prevention.
it_IT: (ad esempio, la spedizione e / o indirizzo di fatturazione, dettagli di pagamento). Nexi e i Circuiti internazionali utilizzano i dati aggiuntivi raccolti separatamente ai fini della prevenzione delle frodi.

en: 1 to 99 installments, 1 for one shot payment. Before set up a configuration, make sure to check with your payment provider what is the maximum number accepted for your terminal.
it_IT: Da 1 a 99 rate, 1 per pagamento in un'unica soluzione. Prima di impostare una configurazione, assicurati di verificare con il tuo fornitore di servizi di pagamento qual è il numero massimo accettato per il tuo terminale.

en: 3D Secure 2 Service
it_IT: Servizio 3D Secure 2

en: <i>(Note: If you don't have an Apple Developer account, you'll be able to create one during this process.)</i>
it_IT: <i>(Nota: Se non possiedi un account Apple Developer, potrai crearne uno durante la procedura.)</i>

en: A POST notification by the Nexi servers is sent to the following address, containing information on the outcome of the payment.
it_IT: Sul seguente indirizzo viene inviata una notifica POST da parte dei server Nexi, contenente le informazioni sull'esito del pagamento.

en: Access the test area at the link <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> and go to Simple Payment/OneClick->Back office access data->Alternative payments->Apple Pay, then in the Apple Pay S2S Management section upload one of the generated certificates.
it_IT: Accedi all’area di test al link <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> e vai su Pagamento Semplice/OneClick->Dati per l'accesso al back office->Pagamenti alternativi->Apple Pay, quindi nella sezione Gestione Apple Pay S2S carica uno dei certificati generati.

en: Accounting operations
it_IT: Operazioni contabili

en: Activate the PagoDIL payment method within the store.
it_IT: Attiva il metodo di pagamento PagoDIL all'interno del negozio.

en: Add amount and installments for each row. The installments limit is 99
it_IT: Aggiungi importo e rate per ogni riga. Il limite delle rate è 99

en: Add Money
it_IT: Aggiungi denaro

en: Add rule
it_IT: Aggiungi regola

en: After registration, generate the required certificates. These will need to be uploaded both to the plugin configuration and to the back office, as indicated in the following steps.
it_IT: Dopo la registrazione, genera i certificati richiesti. Questi dovranno essere caricati sia nella configurazione del plugin sia nel backoffice, come indicato nei passaggi successivi.

en: Alias and MAC Key
it_IT: Alias - Chiave MAC

en: All categories
it_IT: Tutte le categorie

en: Amount
it_IT: Importo

en: Amount:
it_IT: Importo:

en: Amount: %s installments of %s€
it_IT: Importo: %s rate da %s€

en: APMs do not have a custom configuration.
it_IT: Gli APM non hanno una configurazione personalizzata.

en: Apple Pay configuration
it_IT: Configurazione Apple Pay

en: Apple Pay instructions
it_IT: Istruzioni Apple Pay

en: Attention, the order for which you are making payment contains recurring payments, payment data will be stored securely by Nexi.
it_IT: Attenzione, l'ordine per il quale si sta provvedendo al pagamento contiene pagamenti ricorrenti, i dati di pagamento verranno memorizzati in modo sicuro da Nexi.

en: Black
it_IT: Nero

en: Book
it_IT: Libro

en: Border Color
it_IT: Colore bordo

en: Build with embedded checkout
it_IT: Build con checkout incorporato

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Button color
it_IT: Colore del pulsante

en: Button style
it_IT: Stile del pulsante

en: Button type
it_IT: Tipo di pulsante

en: Buy
it_IT: Acquista

en: Buy now and pay a little by little with PagoDIL
it_IT: Acquista subito e paga un po' alla volta con PagoDIL

en: By activating this option it is established that the terms and conditions that you submit to your customers, with particular reference to the privacy policy, are foreseen to include the acquisition and processing of additional data provided by the
it_IT: Attivando questa opzione viene stabilito che i termini e le condizioni che invii ai tuoi clienti, con particolare riferimento alla politica sulla privacy, sono previsti per includere l'acquisizione e l'elaborazione di dati aggiuntivi forniti dal

en: By using this configurator you can change the look and feel of your module
it_IT: Utilizzando il configuratore potrai personalizzare l'aspetto del form

en: CA root certificate
it_IT: Certificato radice CA

en: Can't connect!
it_IT: Impossibile connettersi.

en: Capture
it_IT: Contabilizza

en: Capture method
it_IT: Contabilizzazione

en: Capture of transaction %s successful
it_IT: Contabilizzazione della transazione %s effettuata con successo

en: Capture successful
it_IT: Contabilizzazione avvenuta con successo

en: Card detail
it_IT: Dettaglio carta

en: Card Number
it_IT: Numero carta

en: Card pan:
it_IT: Pan carta:

en: Card:
it_IT: Carta:

en: Cardholder
it_IT: Titolare carta

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Check Out
it_IT: Paga

en: Checkout
it_IT: Paga

en: Choose the number of installments
it_IT: Scegli il numero di rate

en: Choose the type of credentials you have available for XPay
it_IT: Scegliere la tipologia di credenziali che si ha a disposizione per XPay

en: Cofidis product code (Optional)
it_IT: Codice prodotto Cofidis (Opzionale)

en: Continue
it_IT: Continua

en: Contract number:
it_IT: Numero contratto:

en: Contribute
it_IT: Contribuire

en: CURL exec error: %s
it_IT: Errore CURL: %s

en: Customer not found.
it_IT: Cliente non trovato.

en: Czech Kurun
it_IT: Corona Ceca

en: Date
it_IT: Data

en: Date:
it_IT: Data:

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Deferred
it_IT: Differita

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Do you confirm to capture
it_IT: Confermi di voler contabilizzare

en: Do you want to pay convenient installments without interest with PagoDIL by Cofidis? Reach the minimum amount of %s€ in the cart
it_IT: Vuoi pagare in comode rate senza interessi con PagoDIL by Cofidis? Raggiungi il valore minimo di %s€ nel carrello

en: Dollars
it_IT: Dollari

en: Domain Registration
it_IT: Registrazione del dominio

en: Donate
it_IT: Dona

en: Easily pay with your Apple Pay wallet
it_IT: Paga facilmente con il tuo wallet Apple Pay

en: Easily pay with your Google Pay wallet
it_IT: Paga facilmente con il tuo wallet Google Pay

en: Enable 3D Secure 2 service
it_IT: Abilita il servizio 3D Secure 2

en: Enable APM: The payment method is already enabled on public test terminals (<a href='https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key'>https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key</a>)
it_IT: Abilitare APM: il metodo di pagamento è già abilitato sui terminali di test pubblici (<a href='https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key'>https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key</a>)

en: Enable APM: Verify that the alternative payment method (APM) is enabled on the terminal by accessing <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> -> Simple/OneClick Payment -> Back office access data -> Alternative payments -> Google Pay
it_IT: Abilitare APM: Verifica che il metodo di pagamento alternativo (APM) sia abilitato sul terminale accedendo a <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> -> Pagamento Semplice/OneClick -> Dati per l'accesso al back office -> Pagamenti alternativi -> Google Pay

en: Enable APM: Verify that the alternative payment method (APM) is enabled on the terminal by accessing the portal <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> in the XPay Back office -> Alternative Payments -> Google Pay section
it_IT: Abilitare APM: Verifica che il metodo di pagamento alternativo (APM) sia abilitato sul terminale accedendo al portale <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> nella sezione XPay Back office -> Pagamenti Alternativi -> Google Pay

en: Enable APM: Verify that the alternative payment method (APM) is enabled on the terminal by accessing the portal <a href='https://business.nexi.it/'>https://business.nexi.it/</a> -> Services -> Ecommerce solutions -> XPay Web - Login -> Configurations -> Alternative payments -> Google Pay
it_IT: Abilitare APM: Verifica che il metodo di pagamento alternativo (APM) sia abilitato sul terminale accedendo al portale <a href='https://business.nexi.it/'>https://business.nexi.it/</a> -> Servizi -> Soluzioni ecommerce -> XPay Web - Accedi -> Configurazioni -> Pagamenti alternativi -> Google Pay

en: Enable Nexi XPay for Multicurrency payments
it_IT: Abilita Nexi XPay ai pagamenti Multivaluta

en: Enable Nexi XPay for OneClick payment
it_IT: Abilita Nexi XPay ai pagamenti OneClick

en: Enable Nexi XPay for OneClick payment. Make sure that this option is also enabled on your terminal configuration.
it_IT: Abilita il modulo per i pagamenti OneClick. Assicurati che questa opzione sia abilitata anche nella configurazione del tuo terminale.

en: Enable Nexi XPay for subscription's payment
it_IT: Abilita Nexi XPay ai pagamenti ricorrenti

en: Enable Nexi XPay payment plugin.
it_IT: Abilita il plugin di pagamento Nexi XPay.

en: Enable Nexi XPay plugin in testing mode.
it_IT: Abilita il plugin Nexi XPay in modalità di test.

en: Enable PagoDIL
it_IT: Abilita PagoDIL

en: Enable the PagoDIL widget on products that can be paid in installments. The widget shows information relating to the installment payments made available on the product.
it_IT: Abilita il widget PagoDIL sui prodotti rateizzabili. Il widget mostra informazioni relative alla rateizzazione messa a disposizione sul prodotto.

en: Enable the sending of the fields for the 3D Secure 2 service
it_IT: Abilita l'invio dei campi aggiuntivi per il servizio 3D Secure 2

en: Enable this option to make the payment methods available for different currencies. If your shop only supports a currency other than the euro, please enable the feature. To have the complete list of the supported currencies, please visit the developer Portal. Make sure that this option is also enabled on your terminal configuration.
it_IT: Abilita questa opzione per rendere i metodi di pagamento disponibili per valute diverse. Se il tuo negozio supporta solo una valuta diversa dall'euro, abilita questa funzione. Per l'elenco completo delle valute supportate, visita il Portale per sviluppatori. Assicurati che questa opzione sia abilitata anche nella configurazione del tuo terminale.

en: Enable this option to use installment payments via XPay. This functionality is only available to merchants with Greek VAT Number. Before enabling this functionality, make sure it is available on your terminal with your payment provider.
it_IT: Abilita questa opzione per utilizzare i pagamenti rateali tramite XPay. Questa funzionalità è disponibile solo per i commercianti con partita IVA greca. Prima di abilitare questa funzionalità, assicurati che sia disponibile sul tuo terminale presso il tuo fornitore di servizi di pagamento.

en: Enable/Disable
it_IT: Abilita/Disabilita

en: Enable/Disable Installment Payments
it_IT: Abilita/Disabilita pagamenti rateali

en: Enable/Disable Multicurrency
it_IT: Abilita/Disabilita Multivaluta

en: Enable/Disable OneClick
it_IT: Abilita/Disabilita OneClick

en: Enable/Disable Recurring
it_IT: Abilita/Disabilita ricorrenze

en: Enable/Disable TEST Mode
it_IT: Abilita/Disabilita modalità di TEST

en: Enabling the payment method in the Nexi back office
it_IT: Abilitazione del metodo di pagamento nel backoffice Nexi

en: Error Border Color
it_IT: Colore bordo errore

en: Error during payment proccess
it_IT: Errore durante il processo di pagamento

en: Error in the calculation of the return MAC parameter
it_IT: Errore nel calcolo del parametro MAC di ritorno

en: Error while checking credentials.
it_IT: Errore durante il controllo delle credenziali.

en: Euros
it_IT: Euro

en: Expiry date:
it_IT: Data scadenza:

en: Finally, register your domain following the official Apple instructions: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web</a>
it_IT: Infine, registra il tuo dominio seguendo le istruzioni ufficiali Apple: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web</a>

en: Font family
it_IT: Carattere

en: Font size
it_IT: Dimensione Carattere

en: Font style
it_IT: Stile Carattere

en: Font style in the CC Form
it_IT: Lo stile del font nel form per le carte di credito

en: Font variant
it_IT: Variante Carattere

en: Font variant in the CC Form
it_IT: La viariante dello stile del font nel form per le carte di credito

en: For a correct behavior of the module, check in the configuration section of the Nexi back-office that the transaction cancellation in the event of a failed notification is set.
it_IT: Per un corretto funzionamento del modulo, verificare nella sezione di configurazione del back-office Nexi che sia impostato l'annullo delle transazioni in caso di notifica fallita.

en: For selected categories
it_IT: Per categorie selezionate

en: Generated from the Back Office XPay. Follow the directions in the developer portal for the correct generation process.
it_IT: Generata da Back Office XPay. Seguire le indicazioni nel portale sviluppatori per il procedimento di generazione corretto.

en: Generating certificates
it_IT: Generazione dei certificati

en: Given to Merchant by Nexi.
it_IT: Fornito all'esercente da Nexi.

en: Go to <a href='https://developer.apple.com/account/resources/identifiers/list/merchant'>Apple Developer - Merchant IDs</a> to register as a merchant in your Apple Developer account.
it_IT: Accedi al sito <a href='https://developer.apple.com/account/resources/identifiers/list/merchant'>Apple Developer - Merchant IDs</a> per registrarti come merchant nel tuo account Apple Developer.

en: Google Pay configuration
it_IT: Configurazione di Google Pay

en: Google Pay instructions
it_IT: Istruzioni Google Pay

en: Group
it_IT: Gruppo

en: Hosted Payment Page with redirect
it_IT: Pagina di pagamento ospitata con reindirizzamento

en: If you have more than one Cofidis product code, enter the code that will be used by the plugin for payment via PagoDIL.
it_IT: Nel caso si disponga di più codici prodotto Cofidis, inserire il codice che verrà utilizzato dal plugin per il pagamento tramite PagoDIL.

en: Immediate
it_IT: Immediata

en: Incorrect or missing data
it_IT: Dati errati o mancanti

en: Installment products
it_IT: Prodotti rateizzabili

en: Installments
it_IT: Numero di rate

en: Installments:
it_IT: Numero di rate:

en: Instructions for setting up Apple Pay in a production environment
it_IT: Istruzioni per la configurazione di Apple Pay per l'ambiente di produzione

en: Instructions for setting up Apple Pay in a test environment
it_IT: Istruzioni per la configurazione di Apple Pay per l'ambiente di test

en: Instructions for setting up Google Pay in a production environment
it_IT: Istruzioni per la configurazione di Google Pay in ambiente di produzione

en: Instructions for setting up Google Pay in a test environment
it_IT: Istruzioni per la configurazione di Google Pay in ambiente di test

en: Invalid amount.
it_IT: Importo non valido.

en: Invalid API Key. Check and try again.
it_IT: API Key non valida. Controlla e riprova.

en: Invalid credentials. Check and try again.
it_IT: Credenziali non valide. Controlla e riprova.

en: Invalid refund amount.
it_IT: Importo non valido.

en: It was not possible to process the payment, check that the shipping address set is correct.
it_IT: Non è stato possibile processare il pagamento, controllare che l'indirizzo di spedizione impostato sia corretto.

en: JSON error
it_IT: Errore JSON

en: Key MAC
it_IT: Chiave MAC

en: Letter spacing
it_IT: Spaziatura

en: Log in to the <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> portal and go to XPay Back office -> Alternative payments -> Apple Pay, then in the Apple Pay S2S Management section upload one of the generated certificates.
it_IT: Accedi al portale <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> e vai su XPay Back office -> Pagamenti alternativi -> Apple Pay, quindi nella sezione Gestione Apple Pay S2S carica uno dei certificati generati.

en: Logo type
it_IT: Tipologia logo

en: Mac verification failed
it_IT: Verifica Mac fallita

en: Mail:
it_IT: Email:

en: Maximum cart value
it_IT: Valore massimo carrello

en: Maximum cart value (in Euro) for which it will be possible to proceed through installment payments with PagoDIL. This value corresponds to the amount set in the XPay back office.
it_IT: Massimo valore del carrello (in Euro) per cui sarà possibile procedere tramite pagamenti rateali con PagoDIL. Questo valore corrisponde all'importo impostato nel back office XPay.

en: Maximum installments
it_IT: Numero massimo di rate

en: Maximum number of installments depending on the total order amount
it_IT: Numero massimo di rate in base all'importo totale dell'ordine

en: Maximum number of installments regardless of the total order amount
it_IT: Numero massimo di rate indipendentemente dall'importo totale dell'ordine

en: Maximum number of products in the cart for which it will be possible to proceed through installment payments with PagoDIL.
it_IT: Numero massimo di prodotti nel carrello per cui sarà possibile procedere tramite pagamenti rateali con PagoDIL.

en: Merchant identifier certificate
it_IT: Certificato Merchant identifier

en: Merchant identifier certificate key
it_IT: Chiave del certificato Merchant identifier

en: Merchant label
it_IT: Etichetta del commerciante

en: Minimum cart value
it_IT: Valore minimo carrello

en: Minimum cart value (in Euro) for which it will be possible to proceed through installment payments with PagoDIL. This value corresponds to the amount set in the XPay back office.
it_IT: Minimo valore del carrello (in Euro) per cui sarà possibile procedere tramite pagamenti rateali con PagoDIL. Questo valore corrisponde all'importo impostato nel back office XPay.

en: Missing codTrans
it_IT: CodTrans mancante

en: Name:
it_IT: Nome:

en: Nationality:
it_IT: Nazionalità:

en: New accounting operation
it_IT: Nuova operazione contabile

en: New payment methods can only be added during checkout
it_IT: Nuovi metodi di pagamento possono essere aggiunti solo durante il riepilogo dell'ordine.

en: New payment methods can only be added during checkout.
it_IT: Nuovi metodi di pagamento possono essere aggiunti solo durante il riepilogo dell'ordine.

en: Nexi payment details
it_IT: Dettagli pagamento Nexi

en: Nexi XPay logo
it_IT: Logo Nexi XPay

en: Nexi XPay payment and card tokenization successful
it_IT: Pagamento tramite Nexi XPay e salvataggio carta avvenuto con successo

en: Nexi XPay payment successful
it_IT: Pagamento tramite Nexi XPay avvenuto con successo

en: Nexi XPay payment with tokenized card successful
it_IT: Pagamento tramite Nexi XPay con carta salvata avvenuto con successo

en: Nexi: pending payment
it_IT: Nexi: Da Autorizzare

en: Nexi: pending payment (%s) | Nexi: pending payment (%s)
it_IT[0]: Nexi: Da Autorizzare (%s)
it_IT[1]: Nexi: Da Autorizzare (%s)

en: NPG orderId not found for order:
it_IT: NPG orderId non trovato per l'ordine:

en: Number of installments
it_IT: Numero di rate

en: Number of installments displayed within the widget. It is possible to select only one value (e.g. or 5 interest-free installments).
it_IT: numero di rate visualizzate all'interno del widget. E' possibile selezionare un solo valore (es. o 5 rate senza interessi).

en: Number of installments made available for payment via PagoDIL. The rates displayed correspond to the values set in the XPay back office.
it_IT: Numero di rate messe a disposizione nel pagamento tramite PagoDIL. Le rate visualizzate corrispondono ai valori impostati nel back office XPay.

en: Number of products in the cart (Optional)
it_IT: Numero prodotti nel carrello (Opzionale)

en: Once Apple Pay is enabled on the terminal, upload the other certificates in the plugin configuration section, following the instructions in the official documentation: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay</a>
it_IT: Una volta abilitato Apple Pay sul terminale, carica gli altri certificati nella sezione di configurazione del plugin, seguendo le indicazioni della documentazione ufficiale: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay</a>

en: One time solution
it_IT: Unica soluzione

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order ID:
it_IT: ID Ordine:

en: Order not found.
it_IT: Ordine non trovato.

en: PagoDIL institutional logo
it_IT: Logo istituzionale PagoDIL

en: Pay
it_IT: Paga

en: Pay directly from your bank account with Giropay
it_IT: Paga in sicurezza direttamente dal tuo conto bancario con Giropay

en: Pay directly from your bank account with iDEAL
it_IT: Paga in sicurezza direttamente dal tuo conto bancario con iDEAL

en: Pay easily with Bancontact
it_IT: Paga facilmente con Bancontact

en: Pay easily with your Amazon account
it_IT: Paga facilmente con il tuo account Amazon

en: Pay easily with your Satispay account
it_IT: Paga facilmente con il tuo account Satispay

en: Pay in 3 installments with Klarna interest-free
it_IT: Paga in 3 rate senza interessi tramite Klarna

en: Pay in 3 installments with PayPal
it_IT: Paga in 3 rate con PayPal

en: Pay in 3 or 4 installments by credit, debit or Postepay card with Oney
it_IT: Paga in 3 o 4 rate con carta di credito, debito o Postepay con Oney

en: Pay in installments with HeyLight
it_IT: Paga a rate con HeyLight

en: Pay in one tap with your Skrill wallet
it_IT: Paga in un tap con il tuo wallet Skrill

en: Pay quickly and easily with your AliPay wallet
it_IT: Paga in modo semplice e veloce con il tuo wallet AliPay

en: Pay quickly and easily with your Skrill wallet
it_IT: Paga in modo semplice e veloce con il tuo wallet Skrill

en: Pay quickly and easily with your WeChat Pay wallet
it_IT: Paga in modo semplice e veloce con il tuo wallet WeChat Pay

en: Pay securely by bank transfer with MyBank
it_IT: Paga in sicurezza tramite bonifico bancario con MyBank

en: Pay securely by credit, debit and prepaid card. Powered by Nexi.
it_IT: Paga in tutta sicurezza con carta di credito, debito e prepagata tramite Nexi.

en: Pay securely with IRIS
it_IT: Paga in modo sicuro con IRIS

en: Pay securely with POLi
it_IT: Paga in modo sicuro con POLi

en: Pay securely with your PayPal account
it_IT: Paga in sicurezza con il account PayPal

en: Pay via BANCOMAT Pay just by entering your phone number
it_IT: Paga tramite BANCOMAT Pay inserendo solo il tuo numero di telefono

en: Payment canceled
it_IT: Pagamento annullato

en: Payment canceled:
it_IT: Pagamento annullato:

en: Payment cards
it_IT: Carte di pagamento

en: Payment denied, please retry the transaction using the same card.
it_IT: Pagamento negato, la preghiamo di riprovare la transazione utilizzando la stessa carta.

en: Payment error
it_IT: Errore nel pagamento

en: Payment error, please try again
it_IT: Errore nel pagamento, riprova

en: Payment has been cancelled.
it_IT: Il pagamento è stato annullato.

note: Description of the plugin
en: Payment plugin for payment cards and alternative methods. Powered by Nexi.
it_IT: Plugin di pagamento per carte di pagamento e metodi alternativi tramite Nexi.

en: Placeholder Color
it_IT: Colore placeholder

en: Plain
it_IT: Piano

en: Please refer to Dev Portal to get access to the Sandbox
it_IT: Si prega di fare riferimento al Portale sviluppatori per ottenere l'accesso alla Sandbox.

en: Please register at
it_IT: Si prega di registrarsi sul sito

en: Please use
it_IT: Si prega di utilizzare

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Real time payment directly from your bank account with EPS
it_IT: Paga in tempo reale direttamente dal tuo conto bancario con EPS

en: Recurring Alias
it_IT: Alias ricorrenze

en: Recurring key MAC
it_IT: Chiave MAC ricorrenze

en: Redirect or button
it_IT: Redirect o pulsante

en: Register your domain: Go to the Google Pay Business Console (<a href='https://pay.google.com/business/console/home'>https://pay.google.com/business/console/home</a>) and register your domain (Google Pay API -> Integrate with your website). Google must approve it before you can proceed. <i>(Note: If you don't have a Google Merchant account, you'll be able to create one during this process.)</i>
it_IT: Registrare il dominio: Accedi al sito Google Pay Business Console (<a href='https://pay.google.com/business/console/home'>https://pay.google.com/business/console/home</a>) e registra il tuo dominio (API Google Pay -> Integrate with your website). Google deve approvarlo prima di poter procedere. <i>(Nota: Se non possiedi un account Google Merchant, potrai crearne uno durante la procedura)</i>

en: Registering as an Apple Merchant
it_IT: Registrazione come merchant Apple

en: Reload
it_IT: Ricaricare

en: Remember the payment option.
it_IT: Salva carta di pagamento.

en: Rent
it_IT: Affitto

en: Response KO
it_IT: Risposta KO

en: Result
it_IT: Esito

en: Retrieve merchant data: For the test environment, dummy data can be used to populate the Google Merchant Name (e.g. Test Merchant) and Google Merchant ID (e.g. 1234567890123456) parameters.
it_IT: Recuperare i dati del merchant: per l'ambiente di test possono essere utilizzati dei dati fittizi per valorizzare i parametri Google Merchant Name (es. Test Merchant) e Google Merchant ID (es. 1234567890123456)

en: Retrieve merchant data: Once your domain is approved, retrieve the following data from the Google Pay console:
it_IT: Recuperare i dati del merchant: Una volta approvato il dominio, recupera i seguenti dati dalla console di Google Pay:

en: Retrieving parameters
it_IT: Recupero dei parametri

en: Secure payment directly from your bank account with PayU
it_IT: Paga in sicurezza direttamente dal tuo conto bancario con PayU

en: Secure payment directly from your bank account with Przelewy24
it_IT: Paga in sicurezza direttamente dal tuo conto bancario con Przelewy24

en: Secure payment directly from your home banking with Blik
it_IT: Paga in sicurezza direttamente dal tuo home banking con Blik

en: Secure payment directly from your home banking with Multibanco
it_IT: Paga in sicurezza direttamente dal tuo home banking con Multibanco

en: Select "Alias and MAC Key" option if you received the credentials of the production environment in the Welcome Mail received from Nexi during the activation of the service
it_IT: Seleziona l'opzione "Alias - Chiave MAC" se hai ricevuto le credenziali dell’ambiente di produzione nella Welcome Mail ricevuta da parte di Nexi in fase di attivazione del servizio

en: Select "APIKey" option if you use the API Key as the credential of the production environment generated from the Back Office XPay. Follow the directions in the developer portal for the correct generation process.
it_IT: Seleziona l'opzione "APIKey" se si utilizza l'API Key come credenziale dell’ambiente di produzione generata da Back Office XPay. Seguire le indicazioni nel portale sviluppatori per il procedimento di generazione corretto.

en: Select "Build with embedded checkout" if you want to use "XPay Build" integration type where the payment form is on checkout.
it_IT: Seleziona "Build con checkout incorporato" se vuoi utilizzare il tipo di integrazione "XPay Build" in cui il modulo di pagamento è al momento del checkout.

en: Select "Hosted Payment Page with redirect" if you want to use "Hosted Payment Page" integration type where the customer is redirected to XPay external checkout page.
it_IT: Seleziona "Pagina di pagamento ospitata con reindirizzamento" se desideri utilizzare il tipo di integrazione "Pagina di pagamento ospitata", in cui il cliente viene reindirizzato alla pagina di pagamento esterna di XPay.

en: select Tax Code Field
it_IT: seleziona Campo Codice Fiscale

en: Select the categories on which you want to enable payment via PagoDIL.
it_IT: Seleziona le categorie su cui vuoi abilitare il pagamento tramite PagoDIL.

en: Select the field of your shop that corresponds to the tax code, it will be used by the plugin during the payment phase with PagoDIl: in this way the customer will not have to enter this data manually on the PagoDIL payment page.
it_IT: Seleziona il campo del tuo negozio che corrisponde al codice fiscale, verrà utilizzato dal plugin in fase di pagamento con PagoDIl: il cliente in questo modo non dovrà inserire il dato manualmente sulla pagina di pagamento PagoDIL.

en: Select the PagoDIL logo displayed in the widget.
it_IT: Selezionare il logo PagoDIL presente all'interno del widget.

en: Set the Gateway Merchant ID: Set this parameter to a randomly generated UUID v4 string
it_IT: Impostare il Gateway Merchant ID: valorizzare questo parametro con una stringa di tipo UUID v4 generata casualmente

en: Set Up
it_IT: Ricarica

en: Set up your Gateway Merchant ID: Your Google Gateway Merchant ID is the numeric part of your alias.
it_IT: Impostare il Gateway Merchant ID: Il Google Gateway Merchant ID corrisponde alla parte numerica del tuo alias.

en: Setting up installment products:<br>- For selected categories: select the categories of products of the store that you want to set as payable in installments from the drop-down list below.<br>- All categories: all the products in the store will be configured as payable in installments.
it_IT: Impostazione dei prodotti rateizzabili:<br>- Per categorie selezionate: seleziona le categorie di prodotti del negozio che vuoi impostare come rateizzabili, dall'elenco a tendina sottostante.<br>- Tutte le categorie: tutti i prodotti nel negozio verranno configurati come rateizzabili.

en: Shipping
it_IT: Spedizione

en: Show widget
it_IT: Visualizza widget

en: Simply pay by bank transfer directly from your home banking with PagoinConto
it_IT: Paga semplicemente con bonifico direttamente dal tuo home banking con PagoinConto

en: Simply pay by bank transfer directly from your home banking with PayByBank
it_IT: Paga semplicemente con bonifico direttamente dal tuo home banking con PayByBank

en: Status:
it_IT: Stato:

en: Style configuration
it_IT: Configurazione stile

en: Subscribe
it_IT: Iscriviti

en: Subscription configuration
it_IT: Configurazione ricorrenze

en: Support
it_IT: Supporta

en: Tax code
it_IT: Codice fiscale

en: Text Color
it_IT: Colore testo

en: Text color in input field
it_IT: Colore del testo nei campi input

en: Text color of placeholder
it_IT: Il colore del testo del valore placeholder

en: Thank you for shopping with us. However, the transaction has been declined.
it_IT: Grazie per l'acquisto. Tuttavia, la transazione è stata rifiutata.

en: The 3D Secure 2 protocol adopted by the main international circuits (Visa, MasterCard, American Express), introduces new authentication methods, able to improve and speed up the cardholder's purchase experience.
it_IT: Il nuovo protocollo 3D Secure 2 adottato dai principali circuiti internazionali (Visa, MasterCard, American Express), introduce nuove modalità di autenticazione, in grado di migliorare e velocizzare l’esperienza di acquisto del titolare della carta.

en: The font family in the CC Form
it_IT: Il font family nel form per le carte di credito

en: The Merchant ID and Merchant Name parameters are available in the merchant management section within your Apple Developer account.
it_IT: I parametri Merchant ID e Merchant Name sono disponibili nella sezione di gestione del merchant all’interno dell’account Apple Developer.

en: The notification is essential for the functioning of the plugin, it is therefore necessary that it is not blocked or filtered by the site infrastructure.
it_IT: La notifica è fondamentale per il funzionamento del plugin, è quindi necessario che non venga bloccata o filtrata dall'infrastruttura del sito.

en: The PagoDIL widget has an information icon pointing to a predefined web address. It is possible to change the information section by entering a new address in the form.
it_IT: Il widget PagoDIL presenta un'icona di informativa che punta ad un indirizzo web predefinito. E' possibile modificare la sezione di informativa inserendo nell'apposito form un nuovo indirizzo.

en: The size of the font in the CC Form in pixel
it_IT: La gradezza del font nel form per le carte di credito

en: The space between letters in pixel
it_IT: Spaziatura in pixel

en: The transaction has been declined, please retry.
it_IT: La transazione è stata rifiutata. Si prega di riprovare.

en: There was an error
it_IT: Si è verificato un errore

en: This field identifies the collection method the merchant wishes to apply to the individual transaction. If set to:<br />-C (immediate), the transaction, if authorized, is also collected without further intervention by the operator and regardless of the default profile set on the terminal.<br />-D (deferred), meaning the field is left blank, the transaction, if authorized, is handled according to the terminal profile.
it_IT: Il campo identifica la modalità di riscossione che l'esercente desidera applicare alla singola transazione, se valorizzata con:<br />- C (immediata) la transazione, se autorizzata, viene anche incassata senza ulteriori interventi da parte dell'operatore e senza considerare il profilo di default impostato sul terminale.<br />- D (differito) ovvero il campo non viene inserito la transazione, se autorizzata, viene gestita secondo quanto definito dal profilo del terminale.

en: Tip
it_IT: Mancia

en: To enable Google Pay, follow these steps:
it_IT: Per abilitare Google Pay, segui questi passaggi:

en: to get the test credentials.
it_IT: per avere le tue credenziali di test.

en: To properly set up Apple Pay, follow these steps:
it_IT: Per configurare correttamente Apple Pay, segui questi passaggi:

en: Top Up
it_IT: Ricarica

en: Transaction code:
it_IT: Codice transazione:

en: Transaction detail
it_IT: Dettaglio transazione

en: Type of integration
it_IT: Tipo di integrazione

en: Type of operation
it_IT: Tipo di operazione

en: Unable to capture order %s. Order does not have XPay capture reference.
it_IT: Impossibile contabilizzare l'ordine %s. L'ordine non ha un riferimento XPay.

en: Unable to complete capture operation.
it_IT: Operazione di contabilizzazione fallita.

en: Unable to complete refund operation.
it_IT: Operazione di storno fallita.

en: Unable to finalize the payment.
it_IT: Errore durante la finalizzazione del pagamento.

en: Unable to initialize the payment.
it_IT: Errore durante l'inizializzazione del pagamento.

en: Unable to perform the recurring payment.
it_IT: Non è stato possibile effettuare il pagamento ricorrente.

en: Unable to retrive customer related info.
it_IT: Non è stato possibile recuperare le informazione legate al cliente.

en: Unable to retrive order related info.
it_IT: Non è stato possibile recuperare le informazione legate all'ordine.

en: Up to an amount of
it_IT: Fino ad un importo di

en: Uploading certificates to the plugin
it_IT: Caricamento dei certificati nel plugin

en: Warning, the PHP extension bcmath is not enabled. The amounts calculated by the plugin may be incorrect; please enable it to ensure correct calculations.
it_IT: Attenzione, l'estensione PHP bcmath non è abilitata. Gli importi calcolati dal plugin potrebbero essere errati; si prega di abilitarla per garantire calcoli corretti.

en: When form has error
it_IT: Quando il form ha errori

en: When form is empty or correct
it_IT: Quando il form è vuoto o corretto

en: White
it_IT: Bianco

en: White with outline
it_IT: Bianco con contorno

en: With PagoDIL by Cofidis, the merchant allows you to defer the payment in convenient installments without costs or interest.
it_IT: Con PagoDIL by Cofidis, l’esercente ti permette di dilazionare il pagamento in comode rate senza costi né interessi

en: XPay Build session expired
it_IT: Sessione XPay Build scaduta

en: XPay payment details
it_IT: Dettagli di pagamento XPay
