Nexi XPay 7.4.0 - en to cs_CZ translation catalogue (297 entries)

en:  configurations
cs_CZ:  konfigurace

en: "Find out more" link
cs_CZ: Odkaz "Zjistit více".

en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
cs_CZ: %1$s končící na %2$s (vyprší %3$s/%4$s)

en: (for example, shipping and / or invoicing address, payment details). Nexi and the International Circuits use the additional data collected separately for the purpose of fraud prevention.
cs_CZ: (například dodací a/nebo fakturační adresa, platební údaje). Nexi a International Circuits používají dodatečná data shromážděná odděleně za účelem prevence podvodů.

en: 1 to 99 installments, 1 for one shot payment. Before set up a configuration, make sure to check with your payment provider what is the maximum number accepted for your terminal.
cs_CZ: 1 až 99 splátek, 1 za jednorázovou platbu. Před nastavením konfigurace se ujistěte, že si u svého poskytovatele plateb ověříte, jaký je maximální povolený počet pro váš terminál.

en: 3D Secure 2 Service
cs_CZ: Služba 3D Secure 2

en: <i>(Note: If you don't have an Apple Developer account, you'll be able to create one during this process.)</i>
cs_CZ: <i>(Poznámka: Pokud nemáte účet vývojáře Apple, budete si ho moci během tohoto procesu vytvořit.)</i>

en: A POST notification by the Nexi servers is sent to the following address, containing information on the outcome of the payment.
cs_CZ: Na následující adresu je zasláno oznámení POST servery Nexi, které obsahuje informace o výsledku platby.

en: Access the test area at the link <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> and go to Simple Payment/OneClick->Back office access data->Alternative payments->Apple Pay, then in the Apple Pay S2S Management section upload one of the generated certificates.
cs_CZ: Do testovací oblasti se dostanete na odkazu <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> a přejděte do sekce Jednoduchá platba/OneClick-&gt;Údaje pro přístup do back office-&gt;Alternativní platby-&gt;Apple Pay, poté v sekci Správa Apple Pay S2S nahrajte jeden z vygenerovaných certifikátů.

en: Accounting operations
cs_CZ: Účetní operace

en: Activate the PagoDIL payment method within the store.
cs_CZ: Aktivujte si platební metodu PagoDIL v obchodě.

en: Add amount and installments for each row. The installments limit is 99
cs_CZ: Přidejte částku a splátky pro každý řádek. Limit splátek je 99

en: Add Money
cs_CZ: Přidat peníze

en: Add rule
cs_CZ: Přidat pravidlo

en: After registration, generate the required certificates. These will need to be uploaded both to the plugin configuration and to the back office, as indicated in the following steps.
cs_CZ: Po registraci vygenerujte požadované certifikáty. Ty bude nutné nahrát jak do konfigurace pluginu, tak do back office, jak je uvedeno v následujících krocích.

en: Alias
cs_CZ: Přezdívka

en: Alias and MAC Key
cs_CZ: Alias a MAC klíč

en: All categories
cs_CZ: Všechny kategorie

en: Amount
cs_CZ: Množství

en: Amount:
cs_CZ: Množství:

en: Amount: %s installments of %s€
cs_CZ: Částka: %s splátky %s€

en: API Key
cs_CZ: Klíč API

en: APMs do not have a custom configuration.
cs_CZ: Moduly APM nemají vlastní konfiguraci.

en: Apple Pay configuration
cs_CZ: Konfigurace Apple Pay

en: Apple Pay instructions
cs_CZ: Pokyny k Apple Pay

en: Attention, the order for which you are making payment contains recurring payments, payment data will be stored securely by Nexi.
cs_CZ: Pozor, objednávka, za kterou platíte, obsahuje opakované platby, platební údaje budou společností Nexi bezpečně uloženy.

en: Black
cs_CZ: Černý

en: Book
cs_CZ: Rezervovat

en: Border Color
cs_CZ: Barva ohraničení

en: Build with embedded checkout
cs_CZ: Vytvořte s integrovanou pokladnou

en: Button
cs_CZ: Tlačítko

en: Button color
cs_CZ: Barva tlačítka

en: Button style
cs_CZ: Styl knoflíku

en: Button type
cs_CZ: Typ tlačítka

en: Buy
cs_CZ: Nakoupit

en: Buy now and pay a little by little with PagoDIL
cs_CZ: Kupte nyní a plaťte kousek po kousku s PagoDIL

en: By activating this option it is established that the terms and conditions that you submit to your customers, with particular reference to the privacy policy, are foreseen to include the acquisition and processing of additional data provided by the
cs_CZ: Aktivací této možnosti je stanoveno, že se předpokládá, že podmínky, které předložíte svým zákazníkům, zejména s odkazem na zásady ochrany osobních údajů, budou zahrnovat získávání a zpracování dalších údajů poskytnutých

en: By using this configurator you can change the look and feel of your module
cs_CZ: Pomocí tohoto konfigurátoru můžete změnit vzhled a dojem z vašeho modulu

en: CA root certificate
cs_CZ: Kořenový certifikát certifikační autority

en: Can't connect!
cs_CZ: Nelze se připojit!

en: Capture
cs_CZ: Zachyťte

en: Capture method
cs_CZ: Metoda zachycení

en: Capture of transaction %s successful
cs_CZ: Zachycení transakce %s bylo úspěšné

en: Capture successful
cs_CZ: Zachycení úspěšné

en: Card detail
cs_CZ: Detail karty

en: Card Number
cs_CZ: Číslo karty

en: Card pan:
cs_CZ: Posuv karet:

en: Card:
cs_CZ: Karta:

en: Cardholder
cs_CZ: Držitel karty

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Check Out
cs_CZ: Pokladna

en: Checkout
cs_CZ: Pokladna

en: Choose the number of installments
cs_CZ: Zvolte počet splátek

en: Choose the type of credentials you have available for XPay
cs_CZ: Vyberte typ přihlašovacích údajů, které máte k dispozici pro XPay

en: Cofidis product code (Optional)
cs_CZ: Kód produktu Cofidis (volitelné)

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

en: Contract number:
cs_CZ: Číslo smlouvy:

en: Contribute
cs_CZ: Přispět

en: CURL exec error: %s
cs_CZ: Chyba spuštění CURL: %s

en: Customer not found.
cs_CZ: Zákazník nenalezen.

en: Czech Kurun
cs_CZ: český kurun

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date:
cs_CZ: Datum:

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Deferred
cs_CZ: Odložený

en: Delete
cs_CZ: Vymazat

en: Do you confirm to capture
cs_CZ: Potvrdíte zachycení

en: Do you want to pay convenient installments without interest with PagoDIL by Cofidis? Reach the minimum amount of %s€ in the cart
cs_CZ: Chcete platit výhodné splátky bez úroků s PagoDIL by Cofidis? Dosáhněte minimální částky %s€ v košíku

en: Dollars
cs_CZ: dolary

en: Domain Registration
cs_CZ: Registrace domény

en: Donate
cs_CZ: Darovat

en: Easily pay with your Apple Pay wallet
cs_CZ: Plaťte snadno pomocí peněženky Apple Pay

en: Easily pay with your Google Pay wallet
cs_CZ: Plaťte snadno pomocí peněženky Google Pay

en: Enable 3D Secure 2 service
cs_CZ: Povolte službu 3D Secure 2

en: Enable APM: The payment method is already enabled on public test terminals (<a href='https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key'>https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key</a>)
cs_CZ: Povolit APM: Platební metoda je již povolena na veřejných testovacích terminálech ( <a href='https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key'>https://developer.nexi.it/it/area-test/api-key</a> )

en: Enable APM: Verify that the alternative payment method (APM) is enabled on the terminal by accessing <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> -> Simple/OneClick Payment -> Back office access data -> Alternative payments -> Google Pay
cs_CZ: Povolení APM: Ověřte, zda je na terminálu povolena alternativní platební metoda (APM), a to na stránkách <a href='https://ecommerce.nexi.it/area-test'>https://ecommerce.nexi.it/area-test</a> -&gt; Jednoduchá/OneClick platba -&gt; Přístupové údaje do back office -&gt; Alternativní platby -&gt; Google Pay

en: Enable APM: Verify that the alternative payment method (APM) is enabled on the terminal by accessing the portal <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> in the XPay Back office -> Alternative Payments -> Google Pay section
cs_CZ: Povolení APM: Ověřte, zda je na terminálu povolena alternativní platební metoda (APM), a to na portálu <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> v sekci XPay Back office -&gt; Alternativní platby -&gt; Google Pay.

en: Enable APM: Verify that the alternative payment method (APM) is enabled on the terminal by accessing the portal <a href='https://business.nexi.it/'>https://business.nexi.it/</a> -> Services -> Ecommerce solutions -> XPay Web - Login -> Configurations -> Alternative payments -> Google Pay
cs_CZ: Povolení APM: Ověřte, zda je na terminálu povolena alternativní platební metoda (APM), a to na portálu <a href='https://business.nexi.it/'>https://business.nexi.it/</a> -&gt; Služby -&gt; Řešení elektronického obchodu -&gt; XPay Web - Přihlášení -&gt; Konfigurace -&gt; Alternativní platby -&gt; Google Pay

en: Enable Nexi XPay for Multicurrency payments
cs_CZ: Povolte Nexi XPay pro platby ve více měnách

en: Enable Nexi XPay for OneClick payment
cs_CZ: Povolte Nexi XPay pro platbu OneClick

en: Enable Nexi XPay for OneClick payment. Make sure that this option is also enabled on your terminal configuration.
cs_CZ: Povolte Nexi XPay pro platbu OneClick. Ujistěte se, že je tato možnost povolena také v konfiguraci vašeho terminálu.

en: Enable Nexi XPay for subscription's payment
cs_CZ: Povolit Nexi XPay pro platbu předplatného

en: Enable Nexi XPay payment plugin.
cs_CZ: Povolte platební plugin Nexi XPay.

en: Enable Nexi XPay plugin in testing mode.
cs_CZ: Povolte plugin Nexi XPay v testovacím režimu.

en: Enable PagoDIL
cs_CZ: Povolit PagoDIL

en: Enable the PagoDIL widget on products that can be paid in installments. The widget shows information relating to the installment payments made available on the product.
cs_CZ: Povolte widget PagoDIL u produktů, které lze platit na splátky. Widget zobrazuje informace týkající se plateb na splátky, které jsou k dispozici na produktu.

en: Enable the sending of the fields for the 3D Secure 2 service
cs_CZ: Povolte odesílání polí pro službu 3D Secure 2

en: Enable this option to make the payment methods available for different currencies. If your shop only supports a currency other than the euro, please enable the feature. To have the complete list of the supported currencies, please visit the developer Portal. Make sure that this option is also enabled on your terminal configuration.
cs_CZ: Povolte tuto možnost, aby byly platební metody k dispozici pro různé měny. Pokud váš obchod podporuje pouze jinou měnu než euro, povolte tuto funkci. Úplný seznam podporovaných měn naleznete na portálu pro vývojáře. Ujistěte se, že je tato možnost povolena i v konfiguraci vašeho terminálu.

en: Enable this option to use installment payments via XPay. This functionality is only available to merchants with Greek VAT Number. Before enabling this functionality, make sure it is available on your terminal with your payment provider.
cs_CZ: Povolte tuto možnost, chcete-li používat platby na splátky prostřednictvím XPay. Tato funkce je dostupná pouze obchodníkům s řeckým DIČ. Před aktivací této funkce se ujistěte, že je k dispozici na vašem terminálu u vašeho poskytovatele plateb.

en: Enable/Disable
cs_CZ: Povolit/Zakázat

en: Enable/Disable Installment Payments
cs_CZ: Povolit/zakázat platby na splátky

en: Enable/Disable Multicurrency
cs_CZ: Povolit/zakázat více měn

en: Enable/Disable OneClick
cs_CZ: Povolit/zakázat OneClick

en: Enable/Disable Recurring
cs_CZ: Povolit/zakázat opakování

en: Enable/Disable TEST Mode
cs_CZ: Povolit/zakázat režim TEST

en: Enabling the payment method in the Nexi back office
cs_CZ: Povolení platební metody v back office Nexi

en: Error Border Color
cs_CZ: Chyba Barva ohraničení

en: Error during payment proccess
cs_CZ: Chyba během procesu platby

en: Error in the calculation of the return MAC parameter
cs_CZ: Chyba ve výpočtu návratového parametru MAC

en: Error while checking credentials.
cs_CZ: Chyba při kontrole přihlašovacích údajů.

en: Euros
cs_CZ: eur

en: Expiry date:
cs_CZ: Datum vypršení platnosti:

en: Finally, register your domain following the official Apple instructions: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web</a>
cs_CZ: Nakonec zaregistrujte svou doménu podle oficiálních pokynů společnosti Apple: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay-on-the-web</a>

en: Font family
cs_CZ: Rodina písem

en: Font size
cs_CZ: Velikost písma

en: Font style
cs_CZ: Styl písma

en: Font style in the CC Form
cs_CZ: Styl písma ve formuláři CC

en: Font variant
cs_CZ: Varianta písma

en: Font variant in the CC Form
cs_CZ: Varianta písma ve formuláři CC

en: For a correct behavior of the module, check in the configuration section of the Nexi back-office that the transaction cancellation in the event of a failed notification is set.
cs_CZ: Pro správné chování modulu zkontrolujte v konfigurační sekci back-office Nexi, že je nastaveno zrušení transakce v případě neúspěšného upozornění.

en: For selected categories
cs_CZ: Pro vybrané kategorie

en: Generated from the Back Office XPay. Follow the directions in the developer portal for the correct generation process.
cs_CZ: Generováno z Back Office XPay. Postupujte podle pokynů na portálu pro vývojáře pro správný proces generování.

en: Generating certificates
cs_CZ: Generování certifikátů

en: Given to Merchant by Nexi.
cs_CZ: Dáno obchodníkovi od Nexi.

en: Go to <a href='https://developer.apple.com/account/resources/identifiers/list/merchant'>Apple Developer - Merchant IDs</a> to register as a merchant in your Apple Developer account.
cs_CZ: Chcete-li se zaregistrovat jako obchodník ve svém účtu Apple Developer, přejděte do sekce <a href='https://developer.apple.com/account/resources/identifiers/list/merchant'>Apple Developer – Merchant IDs (ID obchodníků)</a>

en: Google gateway merchant Id
cs_CZ: ID obchodníka v Google Gateway

en: Google merchant Id
cs_CZ: ID obchodníka Google

en: Google merchant name
cs_CZ: Název obchodníka Google

en: Google Pay configuration
cs_CZ: Konfigurace Google Pay

en: Google Pay instructions
cs_CZ: Pokyny k platbě Google Pay

en: Group
cs_CZ: Skupina

en: Hosted Payment Page with redirect
cs_CZ: Hostovaná platební stránka s přesměrováním

en: If you have more than one Cofidis product code, enter the code that will be used by the plugin for payment via PagoDIL.
cs_CZ: Pokud máte více než jeden kód produktu Cofidis, zadejte kód, který bude plugin používat k platbě přes PagoDIL.

en: Immediate
cs_CZ: Bezprostřední

en: Incorrect or missing data
cs_CZ: Nesprávné nebo chybějící údaje

en: Installment products
cs_CZ: Splátkové produkty

en: Installments
cs_CZ: Splátky

en: Installments:
cs_CZ: Splátky:

en: Instructions for setting up Apple Pay in a production environment
cs_CZ: Pokyny pro nastavení Apple Pay v produkčním prostředí

en: Instructions for setting up Apple Pay in a test environment
cs_CZ: Pokyny pro nastavení Apple Pay v testovacím prostředí

en: Instructions for setting up Google Pay in a production environment
cs_CZ: Pokyny k nastavení služby Google Pay v produkčním prostředí

en: Instructions for setting up Google Pay in a test environment
cs_CZ: Pokyny k nastavení Google Pay v testovacím prostředí

en: Invalid amount.
cs_CZ: Neplatná částka.

en: Invalid API Key. Check and try again.
cs_CZ: Neplatný klíč API. Zkontrolujte a zkuste to znovu.

en: Invalid credentials. Check and try again.
cs_CZ: Neplatné přihlašovací údaje. Zkontrolujte a zkuste to znovu.

en: Invalid refund amount.
cs_CZ: Neplatná částka vrácení peněz.

en: It was not possible to process the payment, check that the shipping address set is correct.
cs_CZ: Platbu nebylo možné zpracovat, zkontrolujte správnost nastavené dodací adresy.

en: JSON error
cs_CZ: Chyba JSON

en: Key MAC
cs_CZ: Klíč MAC

en: Letter spacing
cs_CZ: Mezery mezi písmeny

en: Log in to the <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> portal and go to XPay Back office -> Alternative payments -> Apple Pay, then in the Apple Pay S2S Management section upload one of the generated certificates.
cs_CZ: Přihlaste se na portál <a href='https://business.nexi.it'>https://business.nexi.it</a> a přejděte do XPay Back office -&gt; Alternativní platby -&gt; Apple Pay, poté v sekci Apple Pay S2S Management nahrajte jeden z vygenerovaných certifikátů.

en: Logo type
cs_CZ: Typ loga

en: Mac verification failed
cs_CZ: Ověření Mac se nezdařilo

en: Mail:
cs_CZ: mail:

en: Maximum cart value
cs_CZ: Maximální hodnota košíku

en: Maximum cart value (in Euro) for which it will be possible to proceed through installment payments with PagoDIL. This value corresponds to the amount set in the XPay back office.
cs_CZ: Maximální hodnota košíku (v eurech), za kterou bude možné postupovat prostřednictvím plateb na splátky s PagoDIL. Tato hodnota odpovídá částce nastavené v back office XPay.

en: Maximum installments
cs_CZ: Maximální splátky

en: Maximum number of installments depending on the total order amount
cs_CZ: Maximální počet splátek v závislosti na celkové výši objednávky

en: Maximum number of installments regardless of the total order amount
cs_CZ: Maximální počet splátek bez ohledu na celkovou částku objednávky

en: Maximum number of products in the cart for which it will be possible to proceed through installment payments with PagoDIL.
cs_CZ: Maximální počet produktů v košíku, u kterých bude možné přistoupit k platbám na splátky s PagoDIL.

en: Merchant identifier
cs_CZ: Identifikátor obchodníka

en: Merchant identifier certificate
cs_CZ: Certifikát identifikace obchodníka

en: Merchant identifier certificate key
cs_CZ: Klíč certifikátu identifikátoru obchodníka

en: Merchant label
cs_CZ: Štítek obchodníka

en: Minimum cart value
cs_CZ: Minimální hodnota košíku

en: Minimum cart value (in Euro) for which it will be possible to proceed through installment payments with PagoDIL. This value corresponds to the amount set in the XPay back office.
cs_CZ: Minimální hodnota košíku (v eurech), za kterou bude možné přistoupit k platbám na splátky s PagoDIL. Tato hodnota odpovídá částce nastavené v back office XPay.

en: Missing codTrans
cs_CZ: Chybí codTrans

en: MM/YY
cs_CZ: MM/RR

en: Name:
cs_CZ: Jméno:

en: Nationality:
cs_CZ: Státní příslušnost:

en: New accounting operation
cs_CZ: Nová účetní operace

en: New payment methods can only be added during checkout
cs_CZ: Nové platební metody lze přidat pouze během placení

en: New payment methods can only be added during checkout.
cs_CZ: Nové platební metody lze přidat pouze během placení.

en: Nexi payment details
cs_CZ: Nexi platební údaje

en: Nexi XPay payment and card tokenization successful
cs_CZ: Platba Nexi XPay a tokenizace karty byly úspěšné

en: Nexi XPay payment successful
cs_CZ: Platba Nexi XPay úspěšná

en: Nexi XPay payment with tokenized card successful
cs_CZ: Platba Nexi XPay tokenizovanou kartou byla úspěšná

en: Nexi: pending payment
cs_CZ: Nexi: čeká na platbu

en: Nexi: pending payment (%s) | Nexi: pending payment (%s)
cs_CZ[0]: Nexi: čekající platba (%s)
cs_CZ[1]: Nexi: čekající platba (%s)

en: NPG orderId not found for order:
cs_CZ: Objednávka NPGNebyla nalezena pro objednávku:

en: Number of installments
cs_CZ: Počet splátek

en: Number of installments displayed within the widget. It is possible to select only one value (e.g. or 5 interest-free installments).
cs_CZ: Počet splátek zobrazených v rámci widgetu. Je možné vybrat pouze jednu hodnotu (např. nebo 5 bezúročných splátek).

en: Number of installments made available for payment via PagoDIL. The rates displayed correspond to the values set in the XPay back office.
cs_CZ: Počet splátek zpřístupněných k platbě přes PagoDIL. Zobrazené sazby odpovídají hodnotám nastaveným v back office XPay.

en: Number of products in the cart (Optional)
cs_CZ: Počet produktů v košíku (volitelné)

en: Once Apple Pay is enabled on the terminal, upload the other certificates in the plugin configuration section, following the instructions in the official documentation: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay</a>
cs_CZ: Jakmile je Apple Pay na terminálu povoleno, nahrajte ostatní certifikáty v sekci konfigurace pluginu podle pokynů v oficiální dokumentaci: <a href='https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay'>https://developer.apple.com/help/account/capabilities/configure-apple-pay</a>

en: One time solution
cs_CZ: Jednorázové řešení

en: Order
cs_CZ: Objednávka

en: Order ID:
cs_CZ: ID objednávky:

en: Order not found.
cs_CZ: Objednávka nenalezena.

en: PagoDIL by Cofidis
cs_CZ: PagoDIL od Cofidis

en: PagoDIL institutional logo
cs_CZ: Institucionální logo PagoDIL

en: Pay
cs_CZ: Platit

en: Pay directly from your bank account with Giropay
cs_CZ: Plaťte přímo ze svého bankovního účtu u Giropay

en: Pay directly from your bank account with iDEAL
cs_CZ: Plaťte přímo ze svého bankovního účtu u iDEAL

en: Pay easily with Bancontact
cs_CZ: Plaťte snadno s Bancontact

en: Pay easily with your Amazon account
cs_CZ: Plaťte snadno pomocí svého účtu Amazon

en: Pay easily with your Satispay account
cs_CZ: Plaťte snadno pomocí účtu Satispay

en: Pay in 3 installments with Klarna interest-free
cs_CZ: Plaťte ve 3 splátkách s Klarna bezúročně

en: Pay in 3 installments with PayPal
cs_CZ: Plaťte ve 3 splátkách přes PayPal

en: Pay in 3 or 4 installments by credit, debit or Postepay card with Oney
cs_CZ: Plaťte ve 3 nebo 4 splátkách kreditní, debetní nebo Postepay kartou s Oney

en: Pay in installments with HeyLight
cs_CZ: Plaťte na splátky s HeyLight

en: Pay in one tap with your Skrill wallet
cs_CZ: Plaťte jedním klepnutím peněženkou Skrill

en: Pay quickly and easily with your AliPay wallet
cs_CZ: Plaťte rychle a snadno pomocí peněženky AliPay

en: Pay quickly and easily with your Skrill wallet
cs_CZ: Plaťte rychle a snadno pomocí peněženky Skrill

en: Pay quickly and easily with your WeChat Pay wallet
cs_CZ: Plaťte rychle a snadno pomocí peněženky WeChat Pay

en: Pay securely by bank transfer with MyBank
cs_CZ: Plaťte bezpečně bankovním převodem s MyBank

en: Pay securely by credit, debit and prepaid card. Powered by Nexi.
cs_CZ: Plaťte bezpečně kreditní, debetní a předplacenou kartou. Běží na Nexi.

en: Pay securely with IRIS
cs_CZ: Plaťte bezpečně s IRIS

en: Pay securely with POLi
cs_CZ: Plaťte bezpečně s POLi

en: Pay securely with your PayPal account
cs_CZ: Plaťte bezpečně pomocí svého PayPal účtu

en: Pay via BANCOMAT Pay just by entering your phone number
cs_CZ: Plaťte přes BANCOMAT Plaťte pouhým zadáním svého telefonního čísla

en: Payment canceled
cs_CZ: Platba zrušena

en: Payment canceled:
cs_CZ: Platba zrušena:

en: Payment cards
cs_CZ: Platební karty

en: Payment denied, please retry the transaction using the same card.
cs_CZ: Platba zamítnuta, zkuste transakci provést znovu pomocí stejné karty.

en: Payment error
cs_CZ: Chyba platby

en: Payment error, please try again
cs_CZ: Chyba platby, zkuste to prosím znovu

en: Payment has been cancelled.
cs_CZ: Platba byla zrušena.

note: Description of the plugin
en: Payment plugin for payment cards and alternative methods. Powered by Nexi.
cs_CZ: Platební plugin pro platební karty a alternativní metody. Běží na Nexi.

en: Placeholder Color
cs_CZ: Barva zástupného symbolu

en: Plain
cs_CZ: Prostý

en: Please refer to Dev Portal to get access to the Sandbox
cs_CZ: Chcete-li získat přístup do Sandboxu, přejděte na Dev Portal

en: Please register at
cs_CZ: Zaregistrujte se prosím na

en: Please use
cs_CZ: Použijte prosím

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Real time payment directly from your bank account with EPS
cs_CZ: Platba v reálném čase přímo z vašeho bankovního účtu u EPS

en: Recurring Alias
cs_CZ: Opakující se alias

en: Recurring key MAC
cs_CZ: Opakovaný klíč MAC

en: Redirect
cs_CZ: Přesměrování

en: Redirect or button
cs_CZ: Přesměrování nebo tlačítko

en: Register your domain: Go to the Google Pay Business Console (<a href='https://pay.google.com/business/console/home'>https://pay.google.com/business/console/home</a>) and register your domain (Google Pay API -> Integrate with your website). Google must approve it before you can proceed. <i>(Note: If you don't have a Google Merchant account, you'll be able to create one during this process.)</i>
cs_CZ: Zaregistrujte si doménu: Přejděte do konzole Google Pay Business Console ( <a href='https://pay.google.com/business/console/home'>https://pay.google.com/business/console/home</a> ) a zaregistrujte si doménu (Google Pay API -&gt; Integrace s vaším webem). Před pokračováním ji musí schválit Google. <i>(Poznámka: Pokud nemáte účet Google Merchant, budete si ho moci během tohoto procesu vytvořit.)</i>

en: Registering as an Apple Merchant
cs_CZ: Registrace jako obchodník Apple

en: Reload
cs_CZ: Znovu načíst

en: Remember the payment option.
cs_CZ: Pamatujte na možnost platby.

en: Rent
cs_CZ: Nájemné

en: Response KO
cs_CZ: Odpověď KO

en: Result
cs_CZ: Výsledek

en: Retrieve merchant data: For the test environment, dummy data can be used to populate the Google Merchant Name (e.g. Test Merchant) and Google Merchant ID (e.g. 1234567890123456) parameters.
cs_CZ: Načtení dat obchodníka: V testovacím prostředí lze k naplnění parametrů Název obchodníka Google (např. Testovací obchodník) a ID obchodníka Google (např. 1234567890123456) použít fiktivní data.

en: Retrieve merchant data: Once your domain is approved, retrieve the following data from the Google Pay console:
cs_CZ: Načtení dat obchodníka: Jakmile bude vaše doména schválena, načtěte z konzole Google Pay následující data:

en: Retrieving parameters
cs_CZ: Načítání parametrů

en: Secure payment directly from your bank account with PayU
cs_CZ: Zabezpečte platbu přímo z vašeho bankovního účtu u PayU

en: Secure payment directly from your bank account with Przelewy24
cs_CZ: Zabezpečte platbu přímo z vašeho bankovního účtu u Przelewy24

en: Secure payment directly from your home banking with Blik
cs_CZ: Bezpečné platby přímo z vašeho domácího bankovnictví s Blik

en: Secure payment directly from your home banking with Multibanco
cs_CZ: Bezpečné platby přímo z vašeho domácího bankovnictví s Multibanco

en: Select "Alias and MAC Key" option if you received the credentials of the production environment in the Welcome Mail received from Nexi during the activation of the service
cs_CZ: Vyberte možnost „Alias a MAC klíč“, pokud jste obdrželi přihlašovací údaje produkčního prostředí v uvítacím e-mailu obdrženém od společnosti Nexi během aktivace služby.

en: Select "APIKey" option if you use the API Key as the credential of the production environment generated from the Back Office XPay. Follow the directions in the developer portal for the correct generation process.
cs_CZ: Pokud používáte klíč API jako pověření produkčního prostředí generovaného z Back Office XPay, vyberte možnost „APIKey“. Postupujte podle pokynů na portálu pro vývojáře pro správný proces generování.

en: Select "Build with embedded checkout" if you want to use "XPay Build" integration type where the payment form is on checkout.
cs_CZ: Pokud chcete použít typ integrace „XPay Build“, kde se platební formulář nachází při platbě, vyberte možnost „Vytvořit s integrovanou pokladnou“.

en: Select "Hosted Payment Page with redirect" if you want to use "Hosted Payment Page" integration type where the customer is redirected to XPay external checkout page.
cs_CZ: Pokud chcete použít typ integrace „Hostovaná platební stránka“, kde je zákazník přesměrován na externí platební stránku XPay, vyberte možnost „Hostovaná platební stránka s přesměrováním“.

en: select Tax Code Field
cs_CZ: vyberte pole Daňový kód

en: Select the categories on which you want to enable payment via PagoDIL.
cs_CZ: Vyberte kategorie, ve kterých chcete povolit platbu přes PagoDIL.

en: Select the field of your shop that corresponds to the tax code, it will be used by the plugin during the payment phase with PagoDIl: in this way the customer will not have to enter this data manually on the PagoDIL payment page.
cs_CZ: Vyberte pole svého obchodu, které odpovídá daňovému kódu, bude ho plugin používat během platební fáze s PagoDIL: zákazník tak nebude muset zadávat tyto údaje ručně na platební stránce PagoDIL.

en: Select the PagoDIL logo displayed in the widget.
cs_CZ: Vyberte logo PagoDIL zobrazené ve widgetu.

en: Set the Gateway Merchant ID: Set this parameter to a randomly generated UUID v4 string
cs_CZ: Nastavení ID obchodníka Gateway: Nastavte tento parametr na náhodně generovaný řetězec UUID v4.

en: Set Up
cs_CZ: Nastavení

en: Set up your Gateway Merchant ID: Your Google Gateway Merchant ID is the numeric part of your alias.
cs_CZ: Nastavte si ID obchodníka Gateway: Vaše ID obchodníka Google Gateway je číselná část vašeho aliasu.

en: Setting up installment products:<br>- For selected categories: select the categories of products of the store that you want to set as payable in installments from the drop-down list below.<br>- All categories: all the products in the store will be configured as payable in installments.
cs_CZ: Nastavení produktů na splátky:<br>- Pro vybrané kategorie: z níže uvedeného rozevíracího seznamu vyberte kategorie produktů obchodu, které chcete nastavit jako splatné na splátky.<br>- Všechny kategorie: všechny produkty v obchod bude konfigurován jako splatný ve splátkách.

en: Shipping
cs_CZ: Doprava

en: Show widget
cs_CZ: Zobrazit widget

en: Simply pay by bank transfer directly from your home banking with PagoinConto
cs_CZ: Jednoduše zaplaťte bankovním převodem přímo z vašeho domovského bankovnictví s PagoinConto

en: Simply pay by bank transfer directly from your home banking with PayByBank
cs_CZ: Jednoduše zaplaťte bankovním převodem přímo z vašeho domovského bankovnictví s PayByBank

en: Status:
cs_CZ: Postavení:

en: Style configuration
cs_CZ: Konfigurace stylu

en: Subscribe
cs_CZ: Upsat

en: Subscription configuration
cs_CZ: Konfigurace předplatného

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Tax code
cs_CZ: Daňový kód

en: Text Color
cs_CZ: Barva textu

en: Text color in input field
cs_CZ: Barva textu ve vstupním poli

en: Text color of placeholder
cs_CZ: Barva textu zástupného symbolu

en: Thank you for shopping with us. However, the transaction has been declined.
cs_CZ: Děkujeme, že u nás nakupujete. Transakce však byla zamítnuta.

en: The 3D Secure 2 protocol adopted by the main international circuits (Visa, MasterCard, American Express), introduces new authentication methods, able to improve and speed up the cardholder's purchase experience.
cs_CZ: Protokol 3D Secure 2 přijatý hlavními mezinárodními okruhy (Visa, MasterCard, American Express) zavádí nové metody autentizace, které jsou schopny zlepšit a urychlit zážitek držitele karty z nákupu.

en: The font family in the CC Form
cs_CZ: Rodina písem ve formuláři CC

en: The Merchant ID and Merchant Name parameters are available in the merchant management section within your Apple Developer account.
cs_CZ: Parametry ID obchodníka a název obchodníka jsou k dispozici v sekci správy obchodníků ve vašem účtu vývojáře Apple.

en: The notification is essential for the functioning of the plugin, it is therefore necessary that it is not blocked or filtered by the site infrastructure.
cs_CZ: Upozornění je pro fungování pluginu nezbytné, je tedy nutné, aby nebylo blokováno či filtrováno infrastrukturou stránek.

en: The PagoDIL widget has an information icon pointing to a predefined web address. It is possible to change the information section by entering a new address in the form.
cs_CZ: Widget PagoDIL má informační ikonu ukazující na předdefinovanou webovou adresu. Sekci informací je možné změnit zadáním nové adresy do formuláře.

en: The size of the font in the CC Form in pixel
cs_CZ: Velikost písma ve formuláři CC v pixelech

en: The space between letters in pixel
cs_CZ: Mezera mezi písmeny v pixelech

en: The transaction has been declined, please retry.
cs_CZ: Transakce byla odmítnuta, zkuste to prosím znovu.

en: There was an error
cs_CZ: Došlo k chybě

en: This field identifies the collection method the merchant wishes to apply to the individual transaction. If set to:<br />-C (immediate), the transaction, if authorized, is also collected without further intervention by the operator and regardless of the default profile set on the terminal.<br />-D (deferred), meaning the field is left blank, the transaction, if authorized, is handled according to the terminal profile.
cs_CZ: Toto pole identifikuje metodu inkasa, kterou si obchodník přeje použít pro jednotlivou transakci. Pokud je nastaveno na:<br /> -C (okamžitá), transakce, pokud je autorizována, je také inkasována bez dalšího zásahu operátora a bez ohledu na výchozí profil nastavený na terminálu.<br /> -D (odloženo), což znamená, že pole je ponecháno prázdné, transakce, pokud je autorizována, je zpracována podle profilu terminálu.

en: To enable Google Pay, follow these steps:
cs_CZ: Chcete-li povolit Google Pay, postupujte takto:

en: to get the test credentials.
cs_CZ: získat přihlašovací údaje.

en: To properly set up Apple Pay, follow these steps:
cs_CZ: Pro správné nastavení Apple Pay postupujte takto:

en: Top Up
cs_CZ: Dobití

en: Transaction code:
cs_CZ: kód transakce:

en: Transaction detail
cs_CZ: Detail transakce

en: Type of integration
cs_CZ: Typ integrace

en: Type of operation
cs_CZ: Typ operace

en: Unable to capture order %s. Order does not have XPay capture reference.
cs_CZ: Nelze zachytit objednávku %s. Objednávka nemá odkaz na zachycení XPay.

en: Unable to complete capture operation.
cs_CZ: Nelze dokončit operaci snímání.

en: Unable to complete refund operation.
cs_CZ: Operaci vrácení peněz nelze dokončit.

en: Unable to finalize the payment.
cs_CZ: Platbu nelze dokončit.

en: Unable to initialize the payment.
cs_CZ: Platbu nelze inicializovat.

en: Unable to perform the recurring payment.
cs_CZ: Nelze provést opakovanou platbu.

en: Unable to retrive customer related info.
cs_CZ: Nelze načíst informace související se zákazníkem.

en: Unable to retrive order related info.
cs_CZ: Nelze načíst informace související s objednávkou.

en: Up to an amount of
cs_CZ: Až do výše

en: Uploading certificates to the plugin
cs_CZ: Nahrávání certifikátů do pluginu

en: Warning, the PHP extension bcmath is not enabled. The amounts calculated by the plugin may be incorrect; please enable it to ensure correct calculations.
cs_CZ: Upozornění, PHP rozšíření bcmath není povoleno. Částky vypočítané pluginem mohou být nesprávné; prosím povolte, abyste zajistili správné výpočty.

en: When form has error
cs_CZ: Když má formulář chybu

en: When form is empty or correct
cs_CZ: Když je formulář prázdný nebo správný

en: White
cs_CZ: Bílý

en: White with outline
cs_CZ: Bílá s obrysem

en: With PagoDIL by Cofidis, the merchant allows you to defer the payment in convenient installments without costs or interest.
cs_CZ: S PagoDIL by Cofidis vám obchodník umožňuje odložit platbu ve výhodných splátkách bez nákladů a úroků.

en: XPay Build session expired
cs_CZ: Relace sestavení XPay vypršela

en: XPay payment details
cs_CZ: Platební údaje XPay

en: Zloty
cs_CZ: zlotý
